Avangarde Dekorasyon Stili

Dekorasyon konusunda klasiğin modernize çizgilerle buluştuğu Avangarde dekorasyon stili, oldukça şık ve ağır bir görünüm yaratacaktır.

Ek işçiliği ile bezenmiş mobilyalardaki gümüş ve dore detaylar, evin havasını ciddi ölçüde ağırlaştırır. Genelde Avangarde stilin en iyi şekilde kullanıldığı alanlar, büyük salonlar ve geniş mekanlardır. Küçük alanlarda bu stilin ruhunu yansıtmak pek mümkün değildir. O nedenle geniş bir evi olanlar bu stili kullanmayı düşünmelidir.

avangarde

Ayrıca villa tipi evler ve müstakil lüks evlerde bu stil uygulanmalıdır. Apartmanlara sıkıştırılmış olan avangarde stili hak ettiği özeni bu alanda bulamayacaktır.

Avangarde Dekorasyon Stilinde Kullanılan Materyaller

Avangarde dekorasyon stilinde kadife koltuklar ve sandalyeler, el işçiliği ile tasarlanmış mobilyalar, varak ve gümüş aynalar hakimdir.

Renk olarak açık tonların hakim olduğu bu stilde, son dönemde bej, açık pembe ve maviler tercih edilmektedir. Stili ağırlaştıran bordolar daha çok klasik stile ait gibi göründüğü için, açık renkler daha fazla uygulanmaktadır.

Kaliteli malzemelerden üretilmesi gereken bu stili yansıtan mobilyalar, en ufak bir kalitesizlik söz konusu olduğunda, o ağır hava oldukça ucuz bir görünüm haline gelebilir.

avangarde2

Bu nedenle malzemelerin kaliteli olarak kullanıldığı ve üretildiği, tercihen yüzde yüz ahşap olan ürünler tercih edilmektedir.  Zaten usta bir işçilik yapılmışsa, fiyatlar da yüksek olacaktır.

Mutfak ve Banyoda Avangarde Stili

Mutfak ve banyoda avangarde stili oldukça zordur. Çünkü kullanılacak malzemelerin nem ve ısıya dayanıklı olması gerekeceğinden ciddi bir masraf yapılması gerekmektedir.

Yani Avangarde stili, süs olarak kullanabileceğiniz bir stil gibi görünse de, gerçek hayatta bu ürünleri kullanacağınız için, her türlü detayı göze almalısınız. Banyonuzun çok fazla nem alması, ucuza kaçarak yaptırdığınız bu ürünlerin kısa sürede kabarmasına neden olabilir.

Varak ve gümüş detaylar nemden etkilenip, soyulabilir. Bu nedenle  dikkat edilmesi gereken bir stildir.

avangarde bath

Avangarde Stil Dekorasyon Ne Tür Mekanlarda Kullanılır?

  • Çok büyük ve lüks ev ve iş yerlerinde,
  • Geniş salonlarda,
  • Salon ve oturma odası ayrı olan büyük evlerde kullanıldığında iyi bir dekorasyon yaratılabilir.

Ancak küçük mekanlarda pek iyi görünmeyebilir. Bu nedenle küçük alanlarda çok tercih edilmez. Bu stilin asıl mobilyaları büyük ve ağırdır. Yani aslında kataloglarda spotçuların üretip uyarlandığı gibi küçük değildir.