Bahçeler için Mobilya Seçimi Köşetaşları

Bahar aylarının sonunda havaların ısınıp açık hava ihtiyacının artmasıyla bahçede geçirilen zaman da artıyor. Hem hava koşullarına uyumlu hem de yüksek konforlu bahçelerde uzun süre geçirmek yaşam kalitenizi artıracaktır. Bahçeler için Mobilya Seçimi Köşetaşları yazısında mobilya satın almadan önce size güzel dekorasyon fikir önerileri de sunan bu yazıda umduğunuzu bulabilmeniz dileğiyle.

Mobilyalarınızın bakımı ise bir diğer önemli konu. Su bazlı koruyucu ürünler ile temizlenen bahçe mobilyaları uzun yıllar boyunca hem renklerini hem sağlamlıklarını korur. Sezondan sezona değişiklik yapmak isterseniz farklı renklerde yastıklarla değişik kombinler yaratabilirsiniz.

bahce-mobilyalari-2

Örneğin bir fener almaktansa minik kavanozların içine mumlar koyabilirsiniz ve bunları bahçenize uygun mekanlara yerleştirebilirsiniz. Kavanozların ağzını ince bir telle sararak istenen yere asabilirsiniz. Bahçenin sert zeminlerinde bazen yosunlaşmalar meydana gelebilir. Bunu bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz ya da kimyasal ilaçlardan da yardım alabilirsiniz. Ama her zaman doğal yöntemleri tavsiye ediyoruz. Sert zeminler çimlerle buluştuğu noktalarda doğal taşlar kullanıp hatta bu taşları renklendirebilirsiniz.

Renkli Tablolar ve Aynalar

Oturma alanlarının çevresinde renkli tablolar ya da aynalar konumlandırabilirsiniz. Ayrıca bahçeye iç mekandan ulaşılan yola adım taşları koyup dekorasyonu hareketlendirebilirsiniz. Bahçe mobilyalarınız için seçeceğiniz minderlerin kalitesi de çok önemlidir. Deforme olmayan ve çökme yapmayan minderler seçmek uzun vadede kullanımlar için önemlidir. Süngerlere çok özen gösterin. En iyisi gri süngerdir, serttir ve çökme yapmaz. Kalınlığı ise 5-8 cm arasında en uygundur. Süngeri saran kumaş da çok önemlidir. Bu kumaşın yanmaması, leke tutmaması, su geçirmemesi ve solmaması gerekir. Farklı kumaştaki renklerle kaplayacağınız minderlerinizle balkon ve bahçeleriniz renklenecektir.

Bahçelere renk katıp konfor sağlayacak mobilyalarınızı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve estetik mobilyalar seçmek her zaman amacınız olmalı. Önünüzde tik ağacı, sentetik rattan ya da alüminyum gibi birçok seçenek bulunuyor. He ürünün farklı özellikleri var. Öncelikle bahçenize ve kullanış biçiminize dair bilmeniz gerekenleri netleştirip ardından mobilya seçimi sürecine başlayın.

Bahçe mobilyalarınızı seçerken dış ortam şartlarına uyumlu ürünleri tercih edin. Bahçe mobilyalarının kısa sürede yıpranmaması ve kullanım dışı kalmaması için mobilya hammaddesi önemlidir. Dış mekan için üretilmiş bir mobilya seçmeye özen gösterin.

Mobilya İşçiliği ve Mobilya Kalitesi

Mobilyanın işçiliği de diğer önemli konu. Zorlu hava koşullarına karşı direnç gösteren mobilyalar iyi işçiliğe sahip ürünlerdir. Örgü bir ürünse birleşim detaylarına, uç bitimlerine ve bunların iyice gizlenmiş olmasına özen gösterin.

Bahçe mobilyalarınızda yüksek kalitede ağaç kullanıldığından da emin olun. En sert ve dayanıklı ağaçlardan biri olan tik ağacı çoğunlukla Endonezya’da üretiliyor. Ayrıca ağacın yaşı ve mobilyanın yapım şekli de göz önüne alınmalı. Uygun bir fırınlama yöntemiyle kurutulmuş ağaçlar uzun yıllar yıpranmadan kullanılabilir.

Eğer mobilyalarınızın hafif olmasını ve böylelikle sürekli yer değişikliği yapmayı düşünüyorsanız alüminyum ürünleri seçenekleriniz arasında bulundurun. Her türlü hava koşuluna uyum sağlayan alüminyum ürünler leke tutmaz ve kolayca bakım yapılır. Sabunlu bir bezle silinip temizlenmesi yeterlidir.

Konforlu minderler ve terletmeyen kumaşlar kesinlikle vazgeçmemeniz gereken ürünler. Bel, sırt ağrıları yaşamamak adına ergonomik minderler seçin.

Bahçenizdeki bitkiler ve sezonluk olarak hakim olacak renkler, atmosfer de bahçe mobilyalarının seçiminde önemli bir yer kaplıyor. Ekimini yapacağınız bitkiler neler? Hangi mevsimde ne tür çiçek açacaklar? Güneşin geldiği yön ve ağırlıkla vurduğu bölge neresi? Bunun gibi soruların yanıtlarını verip bahçenizin ölçüsünü detaylıca aldıktan sonra bahçe mobilyalarınızı bu paralelde seçin. Eğer bir çocuk da bahçeyi kullanacaksa bu durumu da göz önüne alarak sert köşeleri olmayan daha kavisli mobilyalara yönelin. Temizliği kolay, fazla kimyasal madde kullanılmamış ve hafif ürünler bu konuda doğru bir seçim olacaktır.