Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Banyo dekorasyonu konusunda bir çok kişi üstün körü bir kullanım alanı yaratır. Oysa banyolar, doğru şekilde dekore edildiğinde oldukça şık ve güzel görünebilirler.

Ülkemizde seramik üreticisi olan bir çok firma vardır ve bu firmalar, her yıl modern desenler ortaya çıkaran seramik ve banyo ürünleri tasarlamaktadır. Böyle bir zenginliğin karşısında özensiz banyolar, adeta sektöre hakaret gibidir. Çünkü fiyat açısından da gayet ekonomik bir şekilde banyo dekorasyonu yapmak mümkündür.

bath

Sıfırdan yapılan bir banyo için ilk etapta seramik seçimi önemlidir. Yeni bir dekorasyon türü olan 3 boyutlu ürünlerle, banyonuza farklı bir dekor katabilirsiniz.

Ancak banyolarda klasik stiller, her zaman daha şık görünmektedir. Bu nedenle seramik seçimini, çok fazla renk cümbüşü yaratmadan, en fazla 3 farklı renkle sonlandırmanız yeterlidir.

Banyo Dekorasyonunda Renk Seçimi

Renk konusunda lavabo, tuvalet ve duş bölümü çoğunlukla beyaz renk olduğu için, banyo mobilyalarınızın renk seçimini ve fayans seçimini değişik renklerden yana yapabilirsiniz.

bath2

Beyaz renk her zaman alanı daha geniş, koyu renkler daha küçük gösterir. Bu nedenle banyonuzun büyüklüğü, dekorasyon için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Banyo dekorasyonunda renk seçimi yaparken kırmızı gibi iddialı renkler tercih edilebilir. Ancak banyoyu daha küçük göstereceği göz önünde bulundurulması gereken detaylardandır.

Renk yansımaları, her zaman aydınlatıcı etki gösterir. Bu nedenle renklerden en iyi şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle küçük banyolarda bu detaylar önemlidir.

Banyo Dolapları

Banyo dolapları, bir çok kişinin en önemli banyo dekorasyonu ürünüdür. Çünkü bu dolaplarda, banyo kozmetikleri, havlular, kişisel bakım ürünleri ve diğer gerekli malzemeler bulunur.

bath

Banyo dolabı, mutlaka banyonun ölçüsüne uygun olarak yapılır. Aksi halde kötü ve konforsuz bir görünüme neden olur. Özel olarak yaptırabileceğiniz banyo dolabınız için en uygun yeri seçerken, işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz. İhtiyacınız olan ürünlere ulaşabilmeniz için gerekli yakın mesafede bulunması gereken banyo dolaplarınızı ideal şekilde monte ettirebilirsiniz.

Aynanın kullanımı da genellikle dolaplara yakın yerlerde bulunduğu için, ayna seçimi de diğer renklerle uyumlu olarak tercih edilmelidir.

Banyo Aksesuarları Seçimi

Banyo için kullanılan aksesuarlar, yine banyonun boyutuna göre belirlenmektedir. Her banyoda küçük de olsa bir kirli sepetinin bulunması önemlidir.  Ayrıca bazı banyolarda çamaşır makinesi bulunduğu için ayrı bir ankastre görünümlü dolap yaptırılabilmektedir.

Banyo aksesuarlarının başında gelen banyo halısı, çok ıslanmayan yerler için tercih edilebilir. Ama ıslanan yerlerde kullanımı konusunda dikkat edilmesi önemlidir. Büyük banyolarda, klozet değil, lavabo merkezde olmalıdır. Bu nedenle lavabo çevresine bu halılar yerleştirilebilir.

Küçük banyolarda ise, kullanım gerekmedikçe önerilmez. Çünkü sürekli ıslanma durumu kötü bir koku yaratabilir.

Küçük Banyolarda Raf Seçenekleri

Küçük banyolara uygun dolaplar bulamazsanız, değişik raflar kullanabilirsiniz. Raflarda kullandığınız ürünlerin her zaman düzenli olması ve dağınık bir görüntü yaratacak şekilde fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Gerekli görürseniz kokulu dekoratif sabunlar ya da taşlar da banyonuzda bulundurabileceğiniz dekoratif  ürünlerdir. Bunun yanı sıra, dekoratif çiçekler ve bitkiler de kullanabilirsiniz.

bath3

Büyük Banyolar için Dolap Seçenekleri

Banyonuz çok büyükse, bir küvet ya da jakuzi kullanabilirsiniz. Antik esintiler yaratan objelerle dekorasyonunuzu tamamlayabilir ya da country tarzını yansıtabilirsiniz.

Bir çok farklı marka ve modelde tercih edebileceğiniz ürünler olduğu gibi, özel olarak da yaptırabilirsiniz ve küvet etrafını dekore ettirebilirsiniz. Bir çok alanda değişik amaçlarla kullanabileceğiniz makyaj masaları, ya da şık sandalye ve banklar, banyonuzun havasını tamamen değiştirecektir.

Banyo, kişisel bakım alanlarından biridir ve bu alanda lüks esintiler yaratma imkanınız varsa, sonuna kadar bunu kullanabilirsiniz.

Özellikle altın ve gümüş detaylar nemden etkilenmeyen malzemelerden seçildiğinde, ortaya çıkan tablo kesinlikle size banyonuzu yaşam alanı olarak görmenizi sağlayacak bakış açısını kazandıracaktır.