Banyo Dolabı Seçerken Malzemeye Dikkat Etmek

banyo-mobilyalari-secimi

Banyo mobilyaları ve dolapları teknoloji gelişimi ve değişen mimari zevkler paralelinde çok daha çeşitleniyor. Artık daha fazla depo alanına sahip olan banyolar görebilmek mümkün. Fakat en önemli nokta genellikle nemli ve ıslak olan, fazla hava almayan bu mekanlarda doğru ürün tercihi yapabilmek.

-Neme ve buhara dayanıklı olan malzemelerden üretilmiş mobilyalar kullanmak öncelikle düşünmeniz gereken noktalardan biri. Banyolarda sürekli bir buhar ve nem bulunur ve malzeme düzenli olarak buna maruz kalır. Eğer duşakabin bulunuyorsa işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Banyo dolaplarının maliyeti de yüksek olduğu için uzun vadede kullanabileceğiniz ürünleri seçmek adına malzeme kalitesine ve dayanıklılığına dikkat etmelisiniz.

-Küçük banyolarda ölçümleri doğru ve dikkatli yapmalısınız. Bazen banyo iç mekanı dolap kurulumu için yeterli alana sahip olmayabilir. Bu durumlarda plastik malzemeli portatif ürünlere yönelebilirsiniz. Dayanıklı, ucuz ve kaliteli ürünler seçip kullanım kolaylıkları yaratabilirsiniz.

-Büyük banyolarda dolap üretimi işçilik ister, monte edilen dolaplar olacağı için uzun süreli dayanıklılığı olacak mobilyaları tercih etmeliyiz. MDF ve sunta bu malzemeler içinde öncelikli olarak tercih edebileceklerimiz arasında.

-MDFLam dayanıklı, sert bir malzeme, üzeri lake boyanarak da banyolarda kullanılabiliyor. Böylelikle neme ve suya karşı dayanıklı oluyor. Tezgah altları, gömme dolaplarda kullanılabiliyor.

-SuntaLam malzeme de MDF kadar dayanıklı, üzerine bir kaplama ya da boyaya ihtiyaç duyar.

-Malzemenin yanı sıra suya dayanıklı koruyucu boyaların kullanıldığı banyo mobilyaları tercih etmek de doğru bir adım olacaktır. Böylelikle uzun yıllar boyunca kullanacağınız banyo mobilyalarınız olur.

-Mobilyalarınızın renklerine duvar renkleri ve aksesuarları da göz önünde bulundurarak karar verin.

-Kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınız seçiminizi yönlendirecek ana etkenlerden. Tezgah ya da dolap içlerinde kaç rafa ihtiyaç var? Raf yükseklikleri ne kadar olmalı ve bu bölümlerde ne saklanacak?

Çekmece ihtiyacınız ne kadar? Ne tür malzemeleri nereye koymayı planlıyorsunuz? Ayna yüksekliğini nasıl tercih ediyorsunuz? Ayna dolabın üstünde minik olarak yeterli mi yoksa başka bir duvarda daha geniş bir ayna mı tercih ediyorsunuz? Bu gibi birçok detaylı soruyu kendinize sorun ve araştırmanızın başında bu soruların cevaplarını bulmaya çalışın.

-Ölçülendirme ve mobilya boyutu hesaplaması yaparken size yardımcı olacak bir teknik kullanacağınız eşyaların, sabit objelerin standart ölçülerini bilerek depolama alanlarını bu paralelde hesaplamak olabilir. Klozet, lavabo, duşakabin gibi sabit elemanların ölçülerini belirleyip karar verin.

-Piyasada hazır olarak birçok ürün bulabilirsiniz. Memnuniyetinizi ve konforunuzu en üst seviyeye çıkarmak ve uzun surely kullanımlar için bir banyo seçimi yapmak istiyorsanız özel tasarım yapacak bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Özel tasarımlarda ürünü yaptıracağınız atölyenin seçimine özen gösterin. Kullanılan malzemelerden ve güvencesinden emin olun.

-Depolama alanı ihtiyacını hesaplarken kullanacak kişi sayısını da unutmamak gerekir. Evde yaşayan ve düzenli olarak misafirliğe gelen insan sayısı depolama alnını belirler. Bu paralelde eğer iki kişi sabah aynı anda lavaboyu kullanıyorsa iki lavabo yerleştirmek yerinde olacaktır. Bunun gibi kullanım sıklıklarınızı, alışkanlıklarınızı ve ihtiyaçlarınızı düşünerek objeleri yerleştirip seçimini yapın.

Dolaplarınızı banyonuzun ölçüsüne göre organize etmek ve hatta bir bütün şeklinde düşünerek renk, malzeme, mekan bütünlüğünde araştırmalar yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Aksesuarlar ve duvar renkleri, birbirleriyle uyum sağlıyor olmalıdır. Geniş ve parlak bir görünüm için altın yaldızlı çerçeveleri ya da dolap kapaklarını tercih edebilirsiniz.

Sadelik tercihinizse her zaman beyazı tercih edin deriz. Beyaz rengi farklı renkte aksesuarlarla süsleyip sade, canlı ve hoş bir hava yaratabilirsiniz. Kullanacağınız duvar içi, gizli aydınlatmalarla da görsel bir etki yaratabilirsiniz. Banyonuzun geneli desenli ise seçiminizi sade ve ve tek renk dolaplardan yana yapın. Küçük bir banyoya sahipseniz banyo dolabınız lava üstü monte edilebilir böylelikle geniş bir dolap yerine dar bir alanı efektif kullanmış olursunuz. Raf ve çekmece açısından fazla olan dolapları seçmek ya da kapı üstü, köşe aralık gibi mekanlara raf yerleştirmek depolama anlamında işinizi kolaylaştıracaktır.