Banyolardaki Arınmış Dekorasyonu Hissedin

banyo-dekorasyonu

RUHEN ARINMANIN DEKORASYONU

Banyolar evlerimizin en sık kullanılan alanları olmalarının yanı sıra hayatın stresinden ve kirinden arındığımız özel alanlardır. Yorgun geçen bir günün stresini attığımız gibi sıcak bir günün de terinden bu özel alanlar sayesinde arınırız. Eski zamanlarda kapısı daima kapalı tutulan, kasvetli ve rutubet kokan alanlarken günümüzde banyolar ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olarak dikkat çekmektedir. Özellikle endüstriyel tasarım alanındaki gelişmeler banyolarımızın sadece kişisel bakım alanları olmalarından biraz çıkarmış durumdadır. Neredeyse bir showroom gösterişine sahip banyolar ruhen arınmanın yanı sıra gösteriş yapabileceğimiz alanlara da dönüşmüşlerdir.

Banyonuzu yenilemek ya da kullanmakta olduğunuz banyoya yeni bir tarz katmak istiyorsanız basit dekorasyon kurallarına uyuyor olmanız genel anlamda yeterli olacaktır. Ancak farklı ve özgün bir banyo sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle işi uzmanına bırakmanızda fayda var. Bu noktada yardım alabileceğiniz uzman dekoratörler ya da iç mimarlar olduğu gibi uzun yıllar banyo dolabı üreten kişilerin de fikirleri size yol gösterici olabilir.

KÜVET Mİ DUŞAKABİN Mİ?

Banyo dekorasyonu konusunda öncelikli olarak üzerinde durulması gereken nokta banyo yapma alışkanlığınızdır. Küvet içine uzanıp rahatlayarak hem ruhunuzu hem de bedeninizi arındırmak istiyorsanız klasik küvetli modeller üzerine yoğunlaşabileceğiniz gibi duş almakla yetinenlerdenseniz duşakabin modellerini incelemelisiniz. Seçeceğiniz küvet ister duşakabin modeline uygun sığ ve ergonomik bir ürün olsun isterseniz de klasik görünümlü bir küvet olsun öncelikle banyonuzun boyutlarıyla doğru orantılı bir seçim yapmanız da önemlidir. Dar banyo alanlarına klasik küvet koyulması banyonuzu eskilerin banyoları gibi dar ve kasvetli göstereceğinden rahatlatıcı etkisi olmayacaktır.

BANYO DOLAPLARI

Banyo genişliğinize göre belirlediğiniz duşakabin küveti ya da klasik tip küvetten sonra asıl önemli konu banyo dolapları olmakta. Sık değiştirilen ürünler olmadıklarından ve banyonun da evin en çok nem barındıran alanı olduğundan suya ve rutubete dayanıklı dolaplar tercih etmeniz hayati önem taşımaktadır. Bu konuda dolap kapağı üreticileri PVC kaplama dolapların en ideal banyo dolabı olduğunu söyleseler de lake dolap kapakları da oldukça dayanıklı malzemelerdir. Banyo dolabınızın ayrıca ihtiyacınıza göre çekmece ve raf gibi üniteleri de içerisinde barındırıyor olması banyonuzun ortasındaki döküntünün toparlanmasını sağlıyor olacaktır. Bol çekmeceli ya da bol raflı dolap modelleri daha toplu bir görünüm sağlayacağından banyoların daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

BORNOZ VE HAVLULAR

Banyoların bir nevi dekoratif demirbaşı olan havlu takımları ise asıldıkları yerlere göre kimi zaman kaotik bir görüntü doğurabilirler. Küçük banyolarda yerden tasarruf amacıyla kapı arkasına monte edilen askı aparatlarına asılan bornoz ve havlular eğer banyo dekorasyonunuzla uyumlu renlerde değillerse çirkin bir görüntü oluştururlar. Dekorasyonlar her zaman o evde yaşayan kişileri yansıtması gerekir kuralı da bir nevi buradan gelmektedir. Sizin aktif olarak kullandığınız bir malzeme o ortamın dekorasyonunda çirkin bir görünüm oluşturuyorsa farklı çözümlere yönelmeniz gerekir. Banyonuzda da durum tam olarak böyledir. Eğer bornoz takımınız banyo dekorasyonunuzu bozuyorsa ya bornozunuzu değiştirmelisiniz ya da yatak odanız gibi bir alanda muhafaza etmelisiniz.

PASPASLAR

Banyo dekorasyonunda bir diğer önemli konu ise paspaslardır. Banyo zeminine serilen ve kişilerin fayansla temasını kesen bu ürünler öncelikle çok büyük ya da çok küçük olmamalıdır. Banyonuzun ortasında kalan boş alanı tamamen kapatmayacak bir büyüklükte ve dekorasyonunuzu tamamlayacak renklerde seçiminizi yapabilirsiniz. Paspas takımı kullanmak istemeyen kişiler etnik kilimler kullanarak da banyo zeminine farklı bir görünüm sağlayabilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; kilimlerin altlarında kaymasını önleyen bir dolu yoktur ve olası banyo kazalarının ihtimalini artırır. Bu nedenle eğer bir kilim kullanarak banyonuzun zeminini renklendirmek istiyorsanız kaydırmaz malzemelerle desteklemeniz yararınıza olacaktır.

Banyolar küçük alanlar olsalar da dekorasyonu her zaman için kolay olan alanlardan olmayabilirler. Bu nedenle banyo dekorasyonuna başlamadan önce dekorasyon dergilerini ve blogları incelemeniz olası bir hatanın önüne geçecektir. Bu sebeple ilk adımı Mobilyatzi.com ‘da yapmanız güzel bir başlangıç oldu!