Çamaşır Makinesi Dolabı ve Çamaşır Odası Modelleri

camasir odasi camasir makinesi odasi

Çamaşır odaları ve çamaşır makinesini kapatan dolaplar mekanları düzenlemek ve karmaşık görünümden kaçmak için ideal çözümler. Eğer evinizde yeterli mekanınız yoksa çamaşır makinesini ve bu alanın karmaşasını göz önünden kapatmak için seçebileceğiniz birçok Çamaşır Makinesi Dolabı Modeli var. Eğer evinizde uygun bir alan varsa burayı çamaşır odası olarak ayırıp organize etmek ve tüm çamaşır eşyalarını bu mekanda toplamak güzel bir çözüm.

Dolap modelleri banyonuzun ve çamaşır makinenizin ölçülerinin paralelinde karar vereceğiniz bir konu. Şehir hayatının dar metrekareli evlerinde çamaşır kurutacak alan yaratmak da zor, bu sebeple çamaşır kurutma makineleri de yaygın olarak kullanılır hale geldi. Bu iki makina bir arada göz yorup baskın bir görüntü oluşturabilir ve mekanda bunların direk olarak görünür olmasını tercih etmeyebiliriz.

Aşağıdaki örnekler mekanınızı şık ve kullanışlı bir hale getirmek için önemli adımlar olabilir.

Çamaşır makinesi ve kurutma makinesi için dolap seçerken işlevsel çözüm arayışlarına girebilirsiniz. Mesela deterjan ve yumuşatıcı gibi malzemeleri saklamak, kirlileri depolamak için size özel çözümler yaratabilirsiniz.

cam dolabi1

Yukarıdaki görselde kurutma ve yıkama makineleri üzeri gerekli eşyaları depoluyor ve açılıp kapanabilen bir kapak yardımıyla burada bir mekan yaratılıyor. Kapandığında ise bu karmaşa hiç göze çarpmıyor. Aynı şekilde aşağıdaki görselde kapaklar yardımıyla bir mekan yaratılmış ve içinde başka dolaplar da bulunuyor.

cam dolabi2 cam dolabi3

Kısıtlı mekanlar için koridora yapılabilecek raylı gömme dolaplar çamaşır makinelerinizi ve depolanacak eşyaları konumlandırmak için güzel örneklerden biri. Aşağıdaki örnekte ise yine kapılarla kapanarak ayrı bir mekan oluşturulmuş, duvar kağıdı ile kaplanan bu alan mekanı daha tanımlı hale getiriyor.

cam dolabi 5

cam dolabi4

Banyonun içindeki alana takılan kapaklı dolaplar da çamaşır makinesini ve yanındaki banyo eşyaları kapatmak için ideal bir çözüm.

cam dolabi 6

cam dolabı 8

Eğer yeterli mekanınız yoksa tezgahın altındaki makinenin önüne monte edilebilecek açılıp kapanan kapaklar da banyonuzdaki kalabalığı kapatmak için yeterli olacaktır.

cam dolabi 9

Yukarıdaki örnekte ise kullanışlı bir tasarım görüyoruz. Dolap kapakları geniş tutularak bu alanlar da kullanılır hale getirilmiş.

cam dolabi 10 cam dolabi a

Kapak yerine kullanacağınız kumaşlar da aynı görevi görecektir. Yukarıdaki iki örnek bunun en iyi uygulamalarından. Aşağıda ise raylı ahşap kapak örneğini görüyoruz. Makinelerin üzerindeki tezgah depolama işlevi görüyor, kullanılan açık raflara yerleştirilen hasır sepetler, fotoğraflar, mekandaki minik sehpa, tablo ve çiçekler ise ev tasarım açısından güzel bir hava katıyor.

cam dolabi 7

Aşağıdaki çamaşır odası açık raflar paralelinde tasarlanmış ve tüm gerekli ihtiyaçlar bu şekilde depo ediliyor. Bu mekanda sadece yıkama değil depolama da yapılabiliyor. Havlu, çarşap gibi eşyalar bu mekanda depolanabiliyor.

cam odasi 2 cam odasi 5

Yukarıda ise çamaşır odasına askılık da eklenmiş böylelikle kurutma işlemi de bu mekanda gerçekleşiyor.

cam odasi 3

Bu odalara koyabileceğiniz minimal bir tablo ya da desenli kumaşlar mekana hemen farklı bir hava katacaktır.

cam odasi 6

Bazıları ise çamaşır makinesini diğer mobilyalarla birlikte entegre bir şekilde kullanmayı seçebilir. Son zamanda gelişen teknolojiler sayesinde çamaşır makineleri de sergilenebilen basil başına yaratıcı bir tasarım ürünü haline geldi. Yukarıdaki iki örnekte mobilyalar ve dolaplarla birlikte düşünülen makina göze batmadan iç alanla kaynaşıyor.

Bu alanda aynı zamanda açılıp kapanabilen bir ütü masası ve ütü konumlandırmak mekanı çok daha işlevsel ve kullanışlı hale getiriyor. Aşağıdaki imaj bu kullanımın güzel bir örneği.

camasir 12 camasir1

Dar mekanlarda ise köşeleri ve tüm girintili alanları dolap olarak kullanmak ideal çözümler yaratabiliyor. Aşağıdaki örnekte net ve yalın bir çamaşır odası ve depolama örneği görüyoruz.camasir2

Bu mekanlarda konumlandıracağınız minik ve hayat kurtarıcı objeler ise aynı zamanda Alana hareketlilik ve samimilik katıyor. Aşağıdaki kirli torbaları iki duvar arasına monte edilen bir borudan sarkıyor. İçinde deterjan ve yumuşatıcı gibi malzemeler saklanan cam kavanozlar ise mekana karakter katıyor.

camasir4 s-76ee3ea8caa17a1c097d9d54ba2a98537d7eb1d0

Minik eşyaları, sabun, mandal gibi kullandığınız objeleri bir sepetin içinde ya da aşağıdaki gibi ahşap bir çanağın içinde muhafaza etmek tasarım anlamında alanan bir artı katıyor. Tüm bunlar minik dokunuşlar ve elinizdeki kullanılmayan malzemelerle bu uygulamaları gerçekleştirmek mümkün