Coastal Tarzı Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Coastal tarzının deniz tutkunları için ideal bir tarz olduğundan ve deniz temalı ürünlerin kullanılması ile oluşturulduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise coastal tarzını uygulamak için kullanacağınız eşya seçimi ile ilgili bilgiler ve püf noktalarını paylaşacağız. Coastal Tarzı Mobilya Seçimi nasıl yapılır her bir ev bölümü için ayrıca anlatılmış blog yazımız fikir önerileri oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

Coastal tarzını hangi bölümde uygulayacağınıza karar verdikten sonra sıra geldi eşya ve aksesuar seçimine. Tabiki eşya ve aksesuar seçimini  yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Şimdi hangi objeyi ve aksesuarı nerede kullanabilirsiniz ve seçimini nasıl yapabilirsiniz bunlardan bahsedelim.

deniz-temali-dekorasyon-13

Coastal Tarzda Koltuk Seçimi

Coastal tarz için koltuk seçimi yaparken çok alternatifiniz olacaktır. Rengi, kumaşı, deseni seçiminizi yaparken size yardımcı olacaktır. Öncelikle koltuğu nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Koltuk takımı şeklinde salonda kullanacaksanız mavi tonlarında veya beyaz olabilir. Kırmızı, lacivert, desenli ve keten kumaştan oluşan koltuklarda tercih edilebilir. Koltukların rengini açık tonlarda seçmeniz halinde küçük odalarınız bile daha ferah ve aydınlık görünecektir.

Coastal tarzında koltuk ve aksesuar seçimi örneği

Coastal tarzında ekose desenli koltuk ve gemi figürlü sehpa seçimi

Seçeceğiniz koltuğu yatak odasında kullanacaksanız yine renk ve desen seçimlerini deniz temalı kumaşlardan yapabilirsiniz. Tekli berjer koltuk ve ikili koltuk şeklinde kullanabilirsiniz. Buna yatak odanızdaki boş alanı nasıl değerlendirmek istediğinize göre karar vereceksiniz.

Yatak odasında tekli koltuk kullanımı

Yatak odasında ekose desenli tekli koltuk ile coastal tarzı

Rustik tarzın vazgeçilmezlerinden biri olan hasır ve bambu koltuklarda kullanım tercihleri arasındadır. Bu durumda koltukların minderlerinde deniz esintilerini kullanarak coastal tarzın esintilerini yaratabilirsiniz. Hasır veya bambu koltuk kullanmanız halinde dilerseniz koltuk takımının tamamını aynı malzemeden tercih edebilirsiniz ya da tekli koltuk olarak kullanabilir ve kumaş koltuklarınızla kombin oluşturabilirsiniz.

Coastal tarzda

Coastal tarzda hasır koltuk kullanımı

Coastal Tarzda Yatak Seçimi

Coastal tarzda kullanacağınız yatağı ebeveyn yatağı olarak kullanacaksanız düz renkli ve mavi ile beyaz tonlarında tercih edebilirsiniz. Yatak başının yine koltuk seçiminde olduğu gibi hasır, bambu, ağaç ve kütükten de olabileceğini unutmayalım. Seçim yapacağınız yatağı çocuk ve genç odalarında kullanacaksanız  kayık figürlü yataklardan tercih ederek coastal tarzını uygulayabilirsiniz.

Coastal tarzda yatak modelleri

Coastal tarzda yatak modelleri

Coastal Tarzında Mobilya Seçimi

Coastal tarzında Mobilya seçimi yaparken tıpkı yatak seçiminde olduğu gibi çok seçeneğiniz olmamakla birlikte, renk seçimi yaparken  deniz temasından faydalanabilirsiniz.  Ağırlıklı beyaz tercih edilen mobilyalarda mavi tonları ve deniz temalı desenler içeren mobilya seçenekleri de mevcuttur. Ayrıca yine doğal malzemeden üretilmiş mobilyalar da tercih seçenekleriniz arasındadır. Seçim yapacağınız mobilyalar mutfakta, banyoda, salonda, yatak odasında veya çocuk odasında  kullanılacaksa rengi, deseni ve modelini kararınıza göre belirleyebilirsiniz.

Coastal tarzda mobilya örnekleri

Coastal tarzda mobilya örnekleri

Coastal Tarzda Ev Tekstili Seçimi

Yatak odalarında kullanacağınız ev tekstilinin seçimlerinde deniz temalı kumaşlar ve renkler kullanmalısınız.  Yatak örtüsü, nevresim takımı, minder ve yastık olarak kullanacağınız tekstil ürünlerinde deniz ve marin desenleri ve renkleri olmalıdır.

Nevresim takımı ve yatak örtülerinde coastal tarzı

Nevresim takımı ve yatak örtülerinde coastal tarzı

Salonda ise kırlent, perde, halı, yer minderi ve koltuk örtüleri şeklinde kullanacağınız tekstil ürünlerinin seçiminde yine deniz teması ve renkleri olmalı. Kırlent seçimlerinizde koltuklarınız düz renkli ise ekose desenler ve deniz figürlerinin bulunduğu desenler olmalı. Renkleri ağırlıklı olarak beyaz, mavi, lacivert ve kırmızı renklerinden oluşabilir. Banyo tekstilinde ise perde, havlu ve paspas takımında deniz temalı desenler tercih edebilirsiniz. Doğru tercihleri yapmanız halinde coastal tarzının gereğini yerine getirmiş olursunuz.

Coastal tarzında halı ve perde modelleri

Coastal tarzında halı ve perde modelleri

Coastal Tarzda Aksesuar Seçimi

Coastal tarzda dekorasyonunu yaptığınız yaşam alanında tüm seçimlerinizi tamamlayacak olan objeler aksesuar seçimleri olacaktır. Her tarzda olduğu gibi coastal tarzında da aksesuar seçimi büyük önem taşımaktadır. Aksesuar seçimlerinizde deniz yıldızı, deniz atı, halat, fener, çapa, gemici dümeni, can simidi, halat, gemi maketi ve pusula objeleri olmazsa olmazlardandır. Duvarda sticer olarak, konsol üzerinde aksesuar olarak veya yemek masasında aydınlatıcı olarak kullanabileceğiniz objeler coastal tarzın tamamlayıcı unsurlarındandır. Aksesuarların nerede kullanılacağı da önemlidir. Salonda abajur, dekoratif eşya, ayna, mumluk, kayık şeklinde kitaplık, resim çerçeveleri, gemi maketleri şeklinde kullanılacağı gibi banyoda da sabunluk takımı şeklinde kullanılabilir.

Coastal tarzda aksesuar seçimi

Coastal tarzda aksesuar seçimi