Çocuk Odası Dekorasyonu için Gerekli Detaylar

 child

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilecek Olan Detaylar

Çocuk odası dekorasyonu oldukça heyecan verici bir süreç olan bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren başlar. Çoğunlukla annenin seçimi ile başlayan dekorasyon süreci, çocuk büyümeye başladıkça değişen ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillenir. Çocuk Odası Dekorasyonu ile ilgili önemli detayları yazının ilerleyen başlıklarında bulabilirsiniz.

Artık oyuncakların yerini almaya başlayan kitaplar ve sosyal aktivite ürünleri, çocuğun ruhunu yansıtan ve hoşuna gidecek olan detaylarla süslenmeye başlar. Aslında ilk yıllardan itibaren kendini ifade etmeye başlayan miniklerin 2 yaşından itibaren ilk stilleri de belirmeye başlar. Bunun bilincinde hareket eden anne ve babalar, çocuğun beğenisini önemseyen yaklaşımlarla uygun tasarımlar ortaya koyabilirler.

Ancak çocuk istemediği halde anne ya da babanın zevkine göre döşenmeye devam eden mekanlar, çocuğun özel alanı olmaktan çıkar ve çocuk kendini yalnız hissetmeye, odasında kendinden bir parça görmediği için yabancı hissetmeye başlar. Bunun sonucunda da kişilik oluşumunda önemli bir güven sembolü olan ait olma hissini geliştiremez ve sosyal yaşantısında da güven sorunları yaşamaya başlar.

Yani basit gibi görünen bu dekorasyon süreci, aslında ciddi bir gelişim sürecini takip ettiğinden, kalıcı hasarlar bırakan bir travmaya dönüşebilir. Bunu engellemek için çocuklara izin verilip, kendi eşyalarını kendilerinin seçmesi sağlanmalıdır. Sadece çocuk mobilyası satan birçok firma vardır.

Bütün Kızlar Pembe Sever (Mi?)

Doğum öncesi Baby Shower süreci ile başlayan kız çocuk ve pembe eğilimi, bir çok annenin çocuğun her şeyini pembeye boğmasına neden olur.

Kız çocuk olduğu için pembe olan giysiler, eşyalar, oyuncaklar ve bir çok detay belki de çocuğun hiç beğenmeyeceği bir renk olan pembeyle bütünleşmesini sağlamaya çalışarak geçirilen zamanlar başlar. Bu çok yanlıştır. Çünkü pembeden başka renkler de vardır ve hayatın gerçekleri de bu renkler gibi pembeden daha kirli ve yorucu olabilir. Bu etkiyi azaltmak için farklı renklerle detaylandırmak ve boğucu olmamak gerekmektedir.

child1

Çocuğun da bir özel alanı olduğu unutulmadığı sürece, seçimler birlikte yapılarak çocuğu belirli renklerin içine mahkum etmemek gerekmektedir. Belki çok güzel tasarımlar olabilir ama çocuğun beğenmediği eşyaları seçmek ciddi anlamda sinir bozucu bir durumdur.

Bir düşünün, sizin beğendiğiniz başka bir şey varken anneniz size kendi beğendiğini dayatsa ne hissederdiniz?

Erkek Çocuk Süs Sevmez

Erkek çocuklara da kız çocukların aksine çok sadece ve sıkıcı çocuk odası tasarımları yapılır. Oysa bu da iyi bir yaklaşım değildir. Çünkü herkesin biraz harekete ihtiyacı vardır.

child3

Çocuk odasında farklı renkleri bir arada kullanmak ve canlandırıcı etkisi olan dekoratif ögeler ile  hareket kazandırmak oldukça önemlidir. Bir çok gerekli eşya ile birlikte, sevilen oyuncaklar ve figürlerle etkileşen tasarımlar her çocuğun hoşuna gidecektir.

Yine en iyi şekilde yapılacak olan tasarımın çocukla birlikte yapılacak olan seçimlerden sonra ortaya çıktığı düşünüldüğünden çocuk olmadan kafanıza göre karar verip alışveriş yapmayın.

İki Kardeş Odaları

Çocuk odalarında her zaman tek başına kalma imkanı olmaz. Birden çok çocuğun olduğu evlerde iki ayrı oda açma imkanı olmadığında, tek bir odayı kullanan iki kardeş iyi geçinemeseler bile aynı odada kalmak zorundadır.

chil3

Bu nedenle yine çocukların da özel alanları olduğunu göz önünde bulundurup bireysel hareket edebilecekleri alanlar yaratmak gerekir. Odanın boyutuna göre şekillendirebileceğiniz tasarımlarla çok iç içe olmak istenmeyen durumlarda özel alanların kullanılabilmesi için gerekli alanları yaratmanız gerekir.

İkiden fazla kardeş olduğu durumlarda ise, durum biraz daha zorlaşacağından yine özel alanların korunması hususuna dikkat edilmesi gerekir.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

İki çocuk anlaşamıyorsa, yatakları birbirlerine zıt olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde sürekli dipdibe olmasalar bile, ayna etkisi yaratan bir şekilde yaşam alanı sağlanacağından birbirlerinden kopmaları da mümkün olmayacaktır.

Kız ve erkek çocukların aynı odayı kullanma durumlarında gerekiyorsa belirgin bir ayraç ortaya konularak, sınırların belirlenmesi uygun olabilir.