Dekorasyonda Feng Shui Etkileri

Evinizi dekore ederken kullanacağınız renkler, eşya seçimleri, eşyaların konumlandırılması tamamen sizin zevkinizi yansıtmaktadır. Dekorasyon tarzları size bu noktada yardımcı olmakta ve eşya seçimlerinde size fikir vermektedir. Biz de Feng Shui Ev Dekorasyonu yazımızda farklı bir yaklaşım ile sizi tanıştırarak, renk seçimlerinde ve eşya konumlandırmalarında size fikir verecek bir akımdan bahsedeceğiz. Bir Uzak Doğu felsefesi olan Feng Shui, çincede  “rüzgar (feng)” ve “su (shui)”  anlamına gelmektedir.

Feng Shui felsefesi nesnelerin, renklerin ve elementlerin enerjisinden bahseder.  Ayrıca Feng Shui felsefesinde “eşyaların rengi ve yerleşimi doğru yapılırsa, bu evdeki enerjiyi olumlu yönde etkileyecek, yaşam kalitenizi artıracak, evde mutluluk ve bereket hakim olacak” şeklinde bir inanış vardır.

feng-shui-ev-dekorasyon-mum-orkide-mkl

Feng Shui Felsefesine Göre Dekorasyon Nasıl Yapılmalı?

Feng Shui felsefesini ev ve işyerinizin dekorasyonunda uygulamak istiyorsanız uymanız gereken birkaç temel kural vardır. Feng Shui felsefesine göre etrafımızda bizi etkileyen ve devamlı hareket halinde olan kozmik enerjiler mevcuttur. Bu enerjiler “chi” diye adlandırılır.  Feng Shui’nin amacı ise bu kozmik enerjiyi dekorasyon özellikleriyle sizlere en faydalı olabilecek şekilde yakalamaktır. Feng Shui felsefesi ile oluşturulan dekorasyonlarda mühim olan olumsuz enerjiyi ekarte ederek olumlu enerjinin akışını sağlamaktır.

Feng Shui felsefesi çerçevesinde mutlu ve huzurlu yaşam alanı oluşturmak için size ilham verecek temel prensiplerine birlikte göz atalım:

Denge

Feng Shui felsefesinin temel öğretisi çevremizle uyum içinde bir yaşam sürmektir. Ancak burada uyum denildiğinde akla ilk gelen dekorasyonda renk ve tarz uyumu gelmekte. Oysaki Feng Shui felsefesine göre uyumun çok daha derin bir anlamı var: Denge. İyi ve kötünün, olumlu ve olumsuzun, soğuk ve sıcağın, gündüz ve gecenin birbirini tamamlaması ve sonsuz döngü içinde yaşamı doğurması olan Yinyang felsefesinden bir çoğunuzun haberi vardır. İşte bu noktada Feng Shui felsefesi ile dekorasyonda dikkat etmeniz gereken en önemli husus negatif enerji manasında olan “yin” ile pozitif enerji olan “yang” ın birbirini tamamlayacak biçimde ve odaların işlevlerine göre kullanılmasıdır. “Yin” ve “Yang” enerjilerinin dekorasyonda ki açıklaması, yin için soğuk renkler, yumuşak, pasif, karanlık, loş ve gece kavramlarını, yang için ise aksine sıcak renklerin, sert, daha aydınlık ve aktif yaşam alanlarını temsil etmektedir.   İki enerji birlikte kullanılmalıdır. Biri olmazsa diğeri olmaz. Siz de yaşam alanınızda bu mevcut iki enerjiyi bütünleştirerek dengeli kullanmayı sağlamaktır. Mesela yatak odası gibi dinlendirici ve özel bir mekanda yin enerjisine, oturma odası gibi daha aktif kullanımı olan ve sosyal alanlarda  ise yang enerjisine ağırlık verebilirsiniz.

feng-shui-dekorasyon-12-2

Enerji  Akışı

Enerji akışı Feng Shui felsefesinin temel taşıdır. Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir yaşam alanını oluşturmanın yolu evinizdeki enerji akımını sağlayabilmekten geçiyor. Feng Shui felsefesine göre eğer enerji evinizde etkisini kaybederse evin bereketi ve huzuru kaçabilir ve o evde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini aşağıya çekebilir. Bu nedenle Dekorasyonda Feng Shui Etkileri ile uyumlu şekilde yapılacaksa eşya ve mobilya kalabalığı yaratılmamalı ve fazla eşyadan kesinlikle kaçınılmalıdır. Ferah, içinizi açacak ve içerisinde kolaylıkla hareket edebileceğiniz dekorasyonları tercih etmelisiniz.
untitled3

Beş Element

Feng Shui felsefesinin temel taşıdır beş element. Dolayısıyla dekorasyonda da beş element olan metal, ateş, toprak, su ve ağacın etkileri çok önemlidir. Felsefe çerçevesinde beş elementin dekorasyonda doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Mesela Feng Shui felsefesine göre bireylerin şansını doğrudan etkileyen ve yaşam alanı bölümlerinden olan mutfakta, ateş grubunu temsil eden ocak ile, su grubunu temsil eden lavabo yan yana geldiğinde birbirlerini olumsuz yönde etkilememelidir. Karşılıklı konumlandırılmış tezgahlarda uygulanan lavabo ve ocak ya da L mutfaklar Feng Shui tarzı dekorasyon için en ideal tasarımlar arasındadır.

5113941_full

Düzen ve Temizlik

Her daim temiz ve düzenli bir yaşam alanına sahip olmak elbetteki sadece Feng Shui felsefesi doğrultusundaki dekorasyonun gerektirdiklerinden değildir. Ancak prensip haline gelmesi gereken düzenli ve temiz yaşamın Feng Shui felsefesinin de temel taşlarından olduğu bilinmektedir. Çünkü doğa düzenli oluşu ile müthiş bir uyum  halindedir ve Feng Shui ‘de doğayı örnek alan bir felsefedir. Dekorasyonda Feng Shui Etkileri konusunda ise felsefeye göre yaşam alanınızdaki fazlalıkları çıkarmalı, dağınıklık yapacak her eşyayı en aza indirmeli ve odalar ile birlikte tüm bölümlerde ferahlığın hakim olmasını sağlamak gerekiyor. Düzenli ve temiz bir yaşam alanına sahip olmak evinizdeki enerjiyi olumlu yönde değiştirecek ve huzuru getirecektir.

Feng-Shui-yatak-odasi-dekorasyonu-ev-dekorasyon-fikirleri-1

Renk Kullanımı

Feng Shui felsefesinde renklerin bir anlamı ve enerjisi vardır. Dekorasyon yaparken de bu renklerin doğru kullanılması halinde evin enerjisinin olumlu yönde etkileyeceği bilinmektedir. Parlaklığı olan nesneler iyi enerjiyi yansıtacağından aksesuar seçimlerinizde parlak ve aynalı objeler tercih etmelisiniz. Ayrıca mobilya seçimlerinde ve iç mimari de kırmızı rengi yüksek enerjiyi, tutkuyu, şansı ve neşeyi; mavi rengi suyu ve suyun iyileştirici etkisini; sarı rengi şan, şöhret ve kişisel gelişim unsurunu; yeşil rengi sağlığı, doğallığı; mor rengi zihinsel motivasyonu ve bereketi; beyaz rengi saflık ve temizliği temsil etmektedir.

Feng Shui Felsefesinde Renklerin Kullanımı

Dekorasyon yaparken genellikle sevdiğiniz renkleri kullanır ve bunların dekore ettiğiniz alanda ne tür etkiler yapacağını hiç hesaba katmayız değil mi? İşte bu Feng Shui felsefesi ile yapılan dekorasyonda çokta mümkün olmuyor. Hatta aksine dekorasyon esnasında renkler önemli rol oynuyor.

Feng Shui Felsefesine Göre Renklerin Anlamları:

Mavi ve yeşil = Aile ve Sağlık

Mavi, mor ve kırmızı = Refah ve başarı

Kırmızı, pembe, turuncu, ve parlak sarı = Şan, şöhret ve ün

Pembe, kırmızı ve beyaz = Aşk ve evlilik

Beyaz, gri, metalik renkler ve pastel renkler = Çocukların şansı

Beyaz, gri ve lacivert = Yardımcı insanlar  

Siyah = Kariyer

Turkuaz, bej, krem ve koyu sarı = Kişisel gelişim ve  bilgi

Toprak renkleri ve sarı = Merkez    

55eac6dbf018fbb8f89606e6

Feng Shui Felsefesinde Bambu ve Çiçek Kullanımının Önemi

Feng Shui felsefesi canlı kavramına oldukça fazla önem vermektedir. Bu nedenle dekorasyon esnasında da canlı bitkilerin önemli bir yeri vardır. En başta bambular olmak üzere bir çok canlı çiçek ve bitki türü özellikleri, renkleri ve içerdikleri anlama Feng Shui felsefesinde yer bulmaktadır. Çünkü canlı bitkiler bulundukları ortama ve o ortamdaki insanlara pozitif enerji vermektedir.  Ancak gül, menekşe ya da kaktüs; türü ne olursa olsun yaşam alanınız ya da işyerinizde canlı bitkileriniz var ise sağlıklı olmalarına dikkat etmelisiniz. Böceklenmiş, hastalanmış ya da kurumuş çiçekler olumsuzlukları davet edecekleri için yaşam alanınızda asla bulunmamalı.

iStock_000021548616_Large

Feng Shui Felsefesinde Balık ve Akvaryum Kullanımının Önemi

Feng Shui felsefesinde canlı kavramının önemli olduğunu söylemiştik. Bu nedenle balık ve akvaryum da önemli bir yere sahiptir. Ancak doğru yere konumlandırılmaları gerekir. Doğru yerde kullanılmaları halinde size olumlu enerji verebileceği gibi yanlış yere konumlandırılması tam aksine olumsuz enerji ve akabinde şanssızlıkları da beraberinde getirecektir.

Tabi bu aşamada sizin karakteristik özelliğiniz de etkili olmaktadır. Örneğin Ateş grubu insanı iseniz canlı balıkların olduğu bir akvaryum da olumsuzluk yaratabilir. Bu nedenle kişisel özelliklerinizi dikkate alarak bir obje ya da aksesuar seçimi yapmanızda yarar vardır.