Dekorasyonda Halı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hayatımızın odak noktası olan ve en güvenilir hissettiğimiz mekanlar olan evlerimiz, halılarla daha sıcak bir dokuya kavuşur. Anadolu kültürünün en önemli el emeği ürünlerinden halılar, el dokuması özel tasarımlardan, fabrikasyonlar çeşitlere kadar bir çok farklı türde üretilmektedir. Önemli olan Dekorasyonda Halı Kullanımı Nasıl Olmalı sorusuna doğru yanıtı bularak ondan sonra doğru halıyı seçmek olmalıdır.

Halılar, antika olan modeller ya da özel tasarım olan ürünler söz konusu olduğunda oldukça ciddi fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Ancak bu halılar, evlerde kullanmak için pek tercih edilmez. Sık kullanılan halılar genelde sentetik ipliklerden yapılmış olan halılardır. Üst kalitede olanlar ise yün iplikten yapılmaktadır. Ayrıca fabrikasyon halılar söz konusu olduğunda, kalite oldukça düşük olabilir.

Özellikle tercih ettiğiniz kaliteli bir halıysa yün halı seçebilirsiniz. Lekelere dayanıklı olan ve yanma karşısında direnç gösteren yün, oldukça nitelikli bir ipliktir. Dekorasyonda halı kullanımı konusuna gelecek olursak, öncelikle halı çeşitlerini bilmenizde yarar olacaktır.

hall (4)

Halı Çeşitleri

Genel olarak halı kullanımına geçmeden önce, halı çeşitleri konusunda bilgilenmeniz, satın alma kararınızı etkilemesi nedeniyle önemlidir.

Halı çeşitleri arasında yer alan ve çok sık ter tercih edilen elyaf maddesine göre, halının kalitesi de değişiklik gösterecektir. İnternetten satın almak istediğinizde, bu içerikleri bilerek daha doğru karar verebilirsiniz. Halının dokusu ya da görünümünü etkileyen malzemeler, her beğeniye göre değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle aşağıdaki elyaf çeşitlerini inceleyerek, halınızı seçerken nasıl karar vermeniz gerektiğini de öğreneceksiniz. Halılar genelde aşağıdaki malzemelerin karışımlarından yapılmaktadır.

hall (3)

Polypropylen

Berber bukle olan halılarda kullanılan bu malzeme, en dayanıklı olan halı malzemesidir. Suya, neme, kire, lekeye ve statik elektriğe en dayanıklı olan halı çeşitleridir. Üretim aşamasında rengi verilir ve sonradan boyanmaz. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan halı türüdür.

Naylon Halı

Lekelere dayanıklı olduğu için en popüler ve ucuz olan halı çeşitleri naylon halılardır. Elyaf olarak olefinden daha güçlülerdir.

Polyester Halı

Naylon ve polyproplenden üretilen ham madde benzeri bir tür plastik kullanılarak üretilen polyester, naylondan daha ucuzdur. Lekeye dayanıklılık oldukça azdır ve yatma problemi yaşanabilir.

hall (2)

Yün Halı

En pahalı ve kaliteli olan halı çeşididir. Yumuşak bir doku yaratan yün halılar, lüks tüketim ürünleridir. Yoğun yün dokunmuş olan halılar, en kaliteli olan halılardır.

Pamuk Halı

Nemi emdiğinden dolayı çok zor temizlenen pamuk halılar yatmaya ve lekeye dayanıklı değillerdir.

Akrilik Halı

Genelde banyo paspaslarında gördüğünüz halı çeşitleridir. Yünün taklidi diyebileceğimiz olan bu tür halılarda ucuz bir yumuşaklık sağlanır.

Büyük Mekanlar için Halı Kullanımı

Dekorasyonda halı kullanımı büyük salonları daha sınırlı bir hale getirmek için aynı boyuttaki halıların kullanılmasıyla tercih edilebilir.

Halıların en iyi kullanım alanı, evin orta kısımlarıdır. Kenarlarda kullanılan halılar, evde dağınık ve karışık bir görünüm sağlar. Kış aylarında daha sıcak bir görünüm için halıların kullanımı yaygınlaşır. Bu nedenle eğer desenli koltuklara sahipseniz ve evde çok fazla eşya varsa, mutlaka halınız düz renk olmalıdır.

Açık renk halılar, mekanda daha geniş bir görünüm ve ferahlık hissi yaratırken, koyu renkler halılar daha net bir sınır çizilmesine neden olur.  Bu nedenle mekan büyükse, koyu renk halılar ya da iki parça aynı boyutta halı tercih edebilirsiniz.

hall (1)

Küçük Odalarda Halı Kullanımı

Küçük odalarda halı kullanımı ise, mekanı daha ferah ve geniş göstermek gerekeceğinden açık renklerden yana olmalıdır.

Kesinlikle tek bir halı kullanılmalı ve bu halı beyaz, gri, krem gibi açık renk tonlarında olmalıdır. Birden fazla halı küçük olan mekanınızı daha küçük hale getirecektir. Bu nedenle odanızın geometrisine uygun olan bir halı seçimi yapmanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki desenli ve koyu renk halılar, mekanı daraltır ve küçük görünmesine neden olur.

Küçük olan mekanlarda kullanacağınız koyu renkler ve keskin desenler, alanınızın daha dar görünmesine neden olacaktır.