Doğru Işıklandırma Alanları

Isiklandirma-Seciminiz-Dekorasyon-Zevkinizi-Yansitiyor-mu

Evinizi baştan yaratmaya karar verdiniz. Koltuklarınızdan aksesuarlarınıza kadar hemen her eşyanızı yenilediniz. Önemsiz gibi görünse de asla atlamamanız gereken bir detay var: ışıklandırma ve ışıklandırma kadar büyük önem taşıyan doğru ışıklandırma alanları.

Salon Işıklandırması

Salon ışıklandırmasında, ışıklandırma sistemlerinin rengi ve nereye uygulanacağı başlı başına bir tasarımdır. Zira doğru yerde olmayan ışıklandırma sistemi tüm dekorasyonu alt üst edebilir. Geniş olan salonunuzun küçük ve kasvetli bir görünüme bürünmesini istemezsiniz değil mi? Göz yormaması diğer önemli detaydır.

Eğer salonunuzun tavanı alçak ise ufak hilelerle daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz. Mesela ışığı aşağıya doğru veren bir sarkıt avize yerine tavana doğru ışıklandırabileceğiniz bir abajur veya lambader tercih edebilirsiniz. Salonun farklı köşelerine yerleştirilen sehpa veya dresuar üzeri kullanabileceğiniz abajurlar da salonunuzu daha geniş gösterecektir. Ayaklı abajurları ve dekorasyonu tamamlayıcı nitelikte olan sehpa üzeri kullandığınız abajurlar genellikle koltuk yanlarında ya da pencere köşelerinde kullanılmaktadır. Oturduğunuz koltuğun tam karşısına yerleştirilen abajur gözlerinizi yorabilir.

Salon eşyalarınız sıcak renklerden oluşuyor ise beyaz ampul kullanabilirsiniz. Soğuk renklere ise sarı ampul tercih edebilirsiniz. Sarı ışık salonunuza daha dingin bir ortam sağlayacaktır.

dekor salon isiklandirma

Son dönemlerde yapılan değişik tasarımlarla led ışıklandırmalar alışılmışın dışına çıkıyor. Koltuk altlarında dahi görebileceğiniz led ışıklandırmalar bulunduğu ortamı sıradışı gösterebilir.  Konsol üzerindeki aynanın dış kenarlarına uygulanacak led ışıklandırmalar da salonunuzun hem aydınlanmasında hem de daha ferah bir görünüm kazanmasında size yardımcı olacaktır.

Isiklandirma-dekorasyonu-6

Yatak Odası Işıklandırmaları

Yatak odalarında salonda geçirdiğimiz zamandan daha az vakit geçiriyor olsakta dekorasyonu ve ışıklandırması oldukça önemlidir. Mobilya dekorasyonunda rahatlığın ön planda olduğu gibi ışıklandırmanın da çok göz yorucu olmaması gerekir.  Yatak odası ışıklandırmalarını çoğunlukla avize ve yatak yanı komodinlerinde abajur şeklinde kullanabilirsiniz.  Duvara monte edilebilen aplik abajurlar da sizin için kullanışlı olacaktır. Uyku öncesi kitap okumayı seviyorsanız şayet sarı ışıklı abajurlar sizin için biçilmiş kaftandır.

desenli-perde2

Bahçe Işıklandırması

Bahçeniz veya terasınız varsa çok şanslısınız. Yaz günlerinde zamanın çoğu açık havada geçirilmekte. Akşam yemeğinizi yerken masanızın ışıl ışıl olmasını istiyorsanız yemek masasının üzerine denk gelecek şekilde sarkıt avizeler kullanabilirsiniz. Kendinizin uygulayabileceği zincir ampullerden veya fener görüntüsündeki lambalardan da faydalanabilirsiniz. Böylelikle hem daha aydınlık hem de daha şık bir yemek masasında misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

tumblr_mwgbi7riue1s0nbuqo1_500

Bahçede ışıklandırma yapabileceğiniz çok alan yer almakta. Ağaç dallarından yere gömülen değişik figürlere kadar farklı ışıklandırma seçenekleri mevcuttur. Ağaç dallarında yine fener görüntüsünde lambalar şık ve otantik bir görünüm sağlayacaktır.  Hayvan figürlerinden oluşan oluşan ışıklandırmaları da bahçe veya merdiven başlarında kullanabilirsiniz. Çiçeklik şeklinde fanuslar veya saksılara gömülmüş led ışıklar da bahçenize renk katacaktır.

 

931014_origMerdiven bölgesinde, havuz kenarlarında ve yürüme yolu kenarlarında led ışıklandırmalar en doğru tercih olacaktır. Bahçe içinde güneş enerjili ışıklandırmalar hem tasarruf sağlayacak hem de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Güneş gören bir yere konumlandırmanız yeterli olacaktır.  Kış bahçenizde yine duvarlarda kullanabileceğiniz aplik avizelerin yanı sıra lambader de tercih edebilirsiniz.

collageEl Emeğinizle Gecenizi Aydınlatın

Kendi el emeğinizle yaptığınız renkli toplarla ev içinde veya ev dışında gökkuşağı ışıklandırmalar elde edebilirsiniz.  Bunun için ihtiyacınız olan tek şey minik balonlar, renkli ipler, polimer tutkal ve zincir şeklinde minik ışıklar.  Balonları şişirdikten sonra ipi balonun etrafına boşluk kalmayacak şekilde sarıyor olacaksınız. İpi sararken arada tutkalla üzerinden geçmeyi unutmayın. Tutkal ipin sertleşmesini sağlayacaktır. 1 gün beklemeniz gerekir. Tamamen kuruduktan sonra balonu iğne ile patlatabilirsiniz. Daha sonra bir tel yardımı ile zincir şeklindeki lambaları topların içine gelecek şekilde birleştirip kendinize gökkuşağı gibi bir sarmaşık ışıklandırma elde edebilirsiniz. Bu gökkuşağını isterseniz bahçenizdeki herhangi bir ağacın dallarında veya evin herhangi bir bölümünde değerlendirebilirsiniz.

isik toplari