Eklektik Tarzda Eşya Seçimi Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazımızda eklektik tarz ile ilgili sizinle genel bilgileri paylaşmıştık. Bu yazımızda ise eklektik tarzı eşya seçiminde nasıl uygularsınız onları anlatacağız. Eklektik tarzda eşya seçimini yaparken öncelikle çok seçici olmalısınız. Seçimleri doğru yapmamanız halinde yaşam alanınızda bir kaos oluşacak ve bu da gözünüzü yoracaktır. Eşya seçimini hangi bölüm için yapıyor olursanız olun öncelikle ana eşyalarınızı belirlemeniz olacaktır. Ana eşyaları seçmeniz halinde diğer eşyaları kolaylıkla seçebilecek ve eklektik tarzı yaşam alanınızda başarıyla uygulamış olacaksınız.

Eklektik tarzda dekorasyon

Eklektik tarzda koltuk ve sehpa modeli

Eklektik tarzda esşya seçimi ço dikkatli yapılmalıdır.

Eklektik tarzda eşya seçimi çok dikkatli yapılmalıdır.

Salon İçin Eşya Seçimi

Salonunuzda eklektik tarz uygulayacak ve bunun için eşya seçimi yapacaksanız öncelikli olarak yeni bir ev yerleşimi mi olacak yoksa eski eşyalarınızı değerlendirerek değişiklik mi yapacaksınız bunu belirlemelisiniz. Eğer yeni bir yerleşim söz konusu ise ana eşyaların tarzını belirleyip bunun etrafında diğer küçük eşyalarınızın seçimini yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek eski eşyalarınızı değerlendirerek değişiklik yapmak ise yine saklamak istediğiniz eşyayı belirleyip onun etrafında eşya seçimi yapabilirsiniz. Eklektik tarz da farklı tarzdaki eşyaların bir araya gelmesi ile oluşabileceğinden size daha önce bahsetmiştik. Dolayısıyla yapmamız gereken şey ama eşyalarınızın tarzını belirlemek ve bunun etrafında zevkinize de göz önünde bulundurarak eşya seçimini yapmak ve doğru yerleşimi sağlamaktır. Dekorasyon esnasında yapılan en büyük hatalardan biri küçük eşyaların yerlerini belirlemede eşya satın almaktır. Beğenerek alırsınız fakat yerleştireceğiniz herhangi uygun bir yer bulamazsanız eşya ortada kalacak ya da alakasız bir yerde konumlandırılacak ve bu da size kalabalık oluşturacaktır.

eklektik-tarzda-esya-secimi-1

Şimdi salon için eşya seçiminden bahsedelim. Salonda ana eşya olarak sayılan koltuk takımının tarzını belirledikten sonra orta sehpa, berjer koltuklar, yan sehpalar, zigon sehpa,halı, perde, abajur ve avize seçimlerini yaparak salonda dekorasyonu tamamlamanız mümkündür. Koltuklarınız modern ise  avize seçiminizi klasikten yana kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi burada tamamen sizin zevkiniz devreye giriyor. Yine modern koltuklara ağaçtan veya kütükten oluşan sehpalar eşlik edebilir. El dokuması halı kullanabilirsiniz. Renk uyumuna dikkat etmemiz gerekir. Modern koltuk takımı, kütük sehpa, el dokuması halı ve klasik çizgiler taşıyan avizenin yanında aksesuar olarak antika eşyalar kullanmanız da mümkün olabilir. Dediğimiz gibi eklektik tarz özgürlüğü temsil etmektedir.

e3e1758b95a97f699b6f1e12a68a461c

Eklektik tarzda salon dekorasyonu ve eşya seçimi

Yatak Odasında Eşya Seçimi

Yatak odalarında da yine salonda olduğu gibi öncelikle ana eşyanızın tarzını belirleyin. Ana eşyanız yatak odası mobilyasından oluşabileceği gibi aile yadigarı yatakta olabilir. Diğer aile yadigarı yatak yatağın etrafında eşya seçimi yapacaksanız yatağınız antika olacak ve diğer eşyaların seçiminde uyumu yakalayacağınız mobilya Aksesuarları kullanabilirsiniz. Tabi yatak odasında ev tekstilinde Etkin olduğunu düşünürsek yatak örtüsü ve nevresim takımı da bu uyumun içindedir. Yatak odasında hangi tarzım parçalarını tercih edersiniz bilemem ama mutlaka çok eşya seçiminden kaçınmalısınız. Aksi takdirde dinlenmek için kullandığımız bölüm olan yatak odası sizi yoracak ve dolayısıyla da dinlenmenizi engelleyecektir. İşte bu noktada önerilerimize kulak asmanızı tavsiye ediyoruz.

eklektik ev 8

Eklektik tarzda yatak odası dekorasyonu

Mutfaklarda Eklektik Tarz İçin Eşya Seçimi

Mutfaklarda ana eşya seçimi olarak mutfak dolaplarını tercih etmeniz kaçınılmaz. Çünkü mutfaklarda çok fazla eşya tercihi yapılamamaktadır. Mutfak dolapları genellikle beyaz ve tonları ile modern çizgiler taşımaktadır. Ancak yer döşemesinde örneğin rustik parkeler kullanabilir ya da klasik fayans seçimi ile bütünlenebilir. Ayrıca perde ile birlikte masa ve sandalye seçimleri de diğer bütünleyici eşya seçenekleri arasındadır.

Sade-Vintage-Tarzı-Mutfak-Modelleri

Banyoda Eklektik Tarz İçin Eşya Seçimi

Banyolarda eklektik tarz için fayans seçimi önemlidir. Günümüzde modern veya klasik çizgiler taşıyan fayanslar oldukça revaçta. Yine banyo içinde kullanacağınız tekstil ürünleri ile aksesuarları kullanarak banyo içinde eklektik tarzı uygulayabilirsiniz.

Balkon ve Teraslarda Eklektik Tarz İçin Eşya Seçimi

Balkon ve teraslarda eklektik tarzı uygulamak için yapacağınız eşya seçimlerinde rustik çizgiler taşıyan hasır veya bambu salıncak seçimi ile country çizgiler taşıyan koltuk takımını bütünlük içinde dekore edebilirsiniz. Hasır sepetler, duvarda aksesuar olarak kullanacağınız hasır şapkalar diğer tercih edilebilecek seçimler arasındadır. Ferforje mumluk ve kafesler de ışıklandırma için seçenekler arasındadır. Duvarlarda doğal taş tercih edebilirsiniz. Bohem tarzında minder ve puflar kullanılabilir.  Eşya seçimlerini yaparken salonda olduğu gibi öncelikle kendiniz sevdiğiniz parçaların yerlerini belirleyip sonra satın alarak konumlandırabilirsiniz. Aksi taktirde uyarı yaptığımız kaosu balkon ve terasınızda yaşıyor olabilirsiniz.

Balkon ve teraslarda eklektik tarz için eşya seçimi

Balkon ve teraslarda eklektik tarz için eşya seçimi