Ev Dekorasyonu Olmazsa Olmaz Kuralları

modern-ev-dekorasyonu-altin-kurallari
Yaşam alanımız evlerimizi, güzelleştirmek özellikle kadınlarımızın en çok sevdiği durumdur. Hatta bazı insanlar, canları sıkıldığında evlerindeki eşyaların yerlerini değiştirirler. Sonrasında odaya başka bir hava katmış ve yeni eşyalar almış gibi bir his oluşur.

Peki ya evlerimizi düzenlerken ve dekore ederken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızda bu kurallardan bahsettik…

Kural 1: Stil
Evinize karakter katacak, kendinize ve yaşam tarzınıza yakın bir tarz belirleyiniz. İskandinav stili, Etnik stil, Country stil, Minimal, Rustik, Retro stil gibi. Bütün tasarımınız bu ilk ve ana kuralın etrafında oluşacağından seçiminizde çok iyi karar vermeniz gerekir. Bütçeniz kısıtlı ise, elinizdeki mobilyalarınızın çoğunun stili neyse, o yönde gitmenizi tavsiye edkserim. Tabii ki bu işe bir bütçe ayırabiliyorsanız, gözlerinizi kapatıp hayalinizdeki evi gözünüzün önüne getirin.

Kural 2: Kullanım Şekli
Burası sizin kendi eviniz ve en çok sizi mutlu etmesi gerekiyor. Dolayısı ile kurallara sıkışık kalmayın. Evde yemek yemiyor musunuz; O zaman o büyük yemek masanızı yeni eve çıkan bir ahbabınıza verin. Orta sehpanız tam istediğiniz ortamı salonunuzda zaten sağlayacaktır. Böylece ne zamandır istediğiniz  kanepe için salonda bir yer açmış olursunuz. Eşiniz salonda otururken akşamları mutfakta tıkıldığınızı hissediyorsanız; mutfak duvarınızdan salonunuza doğru açılacak bir dikdörtgen boşluk ev yaşamınıza yeni bir boyut kazandıracaktır.  Ayrıca bu tarz yerleri bar olarak da kullanabilirsiniz.

Kural 3: Duvarlar
Eviniz dar ve ışığı az alıyorsa genel olarak açık renkleri kullanın. Manzaralı bir pencereniz var ise karşısına şık bir ayna koyarak, ışığınızı ikiye katlayabilirsiniz. Evinizin sadece bir duvarında değişiklik yaparak, taş kaplama veya duvar kağıdı gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Veya farklı bir renge boyatarak odak noktası oluşturabilirsiniz.

Kural 4: Zemin
Eviniz istediğinizden daha küçükse, zemininizde koyu renkli parke ve taş döşemeleri tercih etmeyin. Tüm mekanlarda aynı malzemeyi devam ettiriniz. Döşemeniz koyu renk ise, değiştirme imkanınız yoksa o zaman halılarınızı daha açık renkler seçebilirsiniz.

Kural 5: Perde
Perdelerinizi sade model ve dikkat çekmeyecek renklerden seçin. Perdelerin dekorasyonunu tamamlayıcı öğeler olarak kalması yeterli olacaktır. Misafirlerinizin aklında evinizin kalması gerekiyor ancak perde modelleri etkisini de göz ardı etmemelisiniz.

Kural 6: Mobilyalar
Mevcut mobilyalarınızın cilalarını ve kumaşlarını değiştirerek farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Koltuklarınıza ve kanepelerinize kumaş seçerken, sadece bir tanesi için renkli veya desenli kumaş seçin. Örneğin kanepenizin reni düz ise 2’li berjer takımı canlı renkte bir kadife kumaşla veya floral kumaşlı kaplanabilir. Aynı formül ahşap mobilyalar için de geçerlidir. Örneğin, bütün mobilyalarınız wenge ise sadece bir tanesi meşe olabilir. Veya tam tersi. Bunun dışında başka bir ahşap cinsi evinizin bütünlüğünü bozar. Ya da şöyle diyelim, bundan sonrası ancak uzmanlar ile çözümlenebilir.

Kural 7: Aksesuar
Aksesuarlarınızı özenle seçin ve eviniz için belirlediğinizin dışında olanları ayırınız. Eski yüzlü kuru çiçek aranjmanlar ile demode çerçevelere elveda deyin. En az bir tane canlı, uzun boylu, yeşil bir bitkiniz olsun. Sizin kendinizle bütünleştirdiğiniz bir parfümünüz varsa, evinizin de bir kokuya ihtiyacı var. İçeri girdiğinizde sizi ferahlatacak güzel bir koku için, mum, nevresim ve oda spreyleri, halı ve tütsü tozlarından faydalanabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere ev dekorasyonu için altın kuralları derledik. Umarım işinize biraz olsun yarar.