Ev Dekorasyonunda Gizli ve Küçük Detay: Ev Kokusu

Eviniz Nasıl Kokuyor?

Bu başlığın hepinize çok ilginç geldiğini biliyoruz. Ancak dekorasyonda en önemli olan husus, temizlik ve hijyendir. Bu da kötü kokmayan ve içeri girdiğiniz andan itibaren hoş kokular gelmese de kötü kokuların da gelmediği Ev Kokusu güzel olan bir dekorasyondur.

homefeum2

Her evin yapılış tarihi ve mimarisindeki malzemeleri farklıdır. Bu nedenle her evin kendine has bir kokusu vardır. Bunu burnu çok keskin olanlar fark edebilirler. Ancak eski evlerdeki o kokuyu duyabilmek için hassas bir buruna gerek kalmayabilir. Eskimiş malzemelerin kokusunu bastırmak için sadece evi boyamak yetmez. Bunun için bir çok farklı uygulama yapmak gerekir.

Bu uygulamaların başında, boya öncesi yapılması gerekenler listesi yer alır. Yani başarılı bir sıva, sonrasında alçıpan uygulaması ve asıl boya uygulanmalıdır.

Bu işlemlerin belirli bir ekonomik maliyeti vardır. Ancak evinizin bakımı için gerekli olan en önemli ve ekonomik işlemler bu tür boya işlemleridir. Evinizi senede bir kez boyamanız uygun olacaktır.

Boyama Sonrası Ev Bakımı

Evin boyanması sonrasında, yağlı boya gibi boyalar da kullandıysanız, bir süre bu boyaların kokusu hakim olacaktır.

Daha sonra yine rutubet kokusu gibi kokularla karşılaşacaksınızdır. Bunun için rutubet olan bölgenin yalıtımını yaptırmanız yeterli gelmezse,  nemi yok edecek bir çözüm aramanız gerekecektir.

Bunun için nem alma cihazlarını kullanabilirsiniz ve kahve telvesi gibi doğal ürünleri bu alanlarda bulundurabilirsiniz.

Evde bulunduracağınız güzel kokulu çiçekler, kimyasal ürünlerden daha faydalıdır. Bu nedenle lavanta, fesleğen gibi bitkiler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Oda Spreyleri

Oda spreyleri çok fazla kimyasal içerdiklerinden alerjisi olanlar için uygun değildir. Bu nedenle doğal yağlar ya da ürünler tercih edilmektedir.

homefeum

Bir ürün ne kadar fazla güzel kokuyorsa, o kadar çok kimyasal içeriyordur. Bu da sağlık açısından zararlı ve yıpratıcıdır. Çam terebentin, lavanta yağı gibi keskin kokuları evinizde kullanabilirsiniz.

Ayrıca deterjanlar yerine, sirke kullanarak temizlik yapmanız her zaman iyi sonuçlar verir. Sirkenin keskin kokusu bir çok kokuyu bastırır ve bunun üzerine doğal kokular kullanmak daha ferah ve hoş bir ev havası yaratacaktır.

Oda spreylerinin zaman ayarlı olanları bir çok ev ve iş yerinde kullanılmaktadır. Ancak alerjik olanlar her bir fıslamada hapşırdıkları için sorun yaşanabilmektedir.

Doğal Ev Kokusu

Doğal olan ev kokuları, bitkisel ve aromatik yağların, kokuyu dağıtıcı çubuklara yayılmasıyla elde edilir.

Doğal yağlar ve bitkilerin karışımını taze olarak evin herhangi bir alanında bulundurmak hoş bir koku yayacaktır. Ancak tütsü kullanmayı tercih edenler de oldukça keskin bir kokuya neden olacaktır.

Tütsü kokusunun da bir çok kişiye ağır geldiği bilinmektedir. Bu nedenle bitkisel yağlardan hoşunuza giden bir kokuyu yerleri silme kovanızın içine katabilirsiniz.

homefeum3

Portakal ve tarçını bir kabın içinde salonunuzun bir köşesine koyarsanız, bu da oldukça etkili olacaktır.

Evin güzel kokması için yapılması gerekenler arasında ilk aklınıza gelen oda spreyleri yerine daha doğal olan ürünleri tercih etmek olursa, her zaman sağlıklı ve doğal bir koku yaratabilirsiniz.