Genç Odası Dekorasyonu Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

genc-odasi-dekorasyonu-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar
Çocukluktan ergenliğe geçişte çocuklarda sadece bedensel değişimler olmaz. Fiziksel değişimlerin yanında ruhsal değişimler de meydana gelir. Artık çocukluk dönemindeki oyuncaklara çok fazla ilgi gösterilmez ve genç kız ya da genç erkek için uygun olan mobilyalara ve eşyalara yönelim başlar. Bu zamanlarda genç odası dekorasyonu konusunda tasarım konusunda araştırma yapılmalıdır.

Ebeveynler de bu değişim istediğine destek verici bir yenileme sürecine girerler. Çocukları için daha büyük bir yatak, değişen ihtiyaçlara yönelik eşyaların bulunduğu genç odası oluşturmaya başlar. Ancak bu süreçte çocuğun fikirlerini önemsemeyen anne ve babalar, çocukların içine sinmeyen bir odada yaşamalarını düşünerek, kendi zevklerini yansıttıkları odalar tasarlanır.

Genç odası dekorasyonu mutlaka çocukla birlikte yapılmalıdır. Hem eğlenceli parçaların olduğu, hem de ihtiyaca yönelik alışverişlerin yapıldığı bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Önce odanın ölçülerini alarak bir plan yapmalı ve alışverişinizi ona göre gerçekleştirmelisiniz.

Genç Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle odayı kaç kardeşin kullanacağına göre seçim yapılmalıdır. Oda küçük de olsa ikiye bölünmeli ve herkesin özel sınırları olmalıdır. Bu yüzden gençlerin genç odası seçimi yapmalarına izin verilmeli ve bu doğrultuda özel alanlar yaratılmalıdır. Mesela bir çalışma masası varsa, iki kısım olmalı ve iki kişinin de rahatça çalışmasına imkan tanınmalıdır.

Genç odası dekorasyonunda yansıtma çok fazla kullanılır. Yani iki taraflı yataklar, çalışma masaları gibi ürünler hem alanın etkin kullanımını sağlar, hem de her iki kişi için özel alan yaratmaya olanak tanır. Gençler bu geçiş dönemlerinde kendi tarzlarını bulmaya başlarlar. O yüzden özellikle renk seçiminde onları özgür bırakmanız gerekir. Bırakın kendi odası için beğendiği seçimi kullansın. Oda büyükse çok rahat bir şekilde dekore edilebilir ama bu kalabalık olacağı anlamına gelmemelidir. Dekorasyonda her zaman kullanışlı olan eşyalar tercih edilmeli ve gereksiz kalabalık yaratılmamalıdır.

Aktivite Alanları Unutulmamalı

Gençlerin hobi amaçlı yaptığı aktiviteler unutulmamalı ve özel bir alan da yaratılmalıdır. Mesela bir oyun konsolu, şövale gibi aktivite alanları küçük bir alanda da olsa yer almalıdır. Çalışma masası işlevsel mobilyalardan seçilmeli ve genç odası dekoratif ürünler, mümkün olduğunca bu bölümden başka alanlarda yer almalıdır. Yani küçük bir oda bile olsa, işlevsel mobilyalar ve ürünlerle odayı hayali bir bölme ile ayırmak mümkün olmaktadır. Dekorasyon için çok fazla bütçeniz yoksa, kendin yap ürünlerinden satın alarak, daha uygun tasarımlar yapabilirsiniz.