Genç Odası Mobilyası Seçimi için Önemli Noktalar

Genc-Odasi-Mobilyasi-Dikkat-Edilmesi-Gereken-Noktalar

Ülkemizde genç odası mobilya modelleri çok fazla olmakla birlikte pek çok mobilya markası yeni tasarımlar çıkartmaktadır. Hem her keseye uygun hem de farklı modelleri bulunan bu yeni ürünler, genç odası mobilya seçimi yapacak ailelerin kimi zaman aklını karıştırabilmektedir. Tercih yaparken neye göre, hangi kriterlere göre alınacağını bazen kestirmek mümkün olmayabiliyor. Ülkemizde genç odası mobilyası seçimi konseptine baktığımızda diğer odalara göre nispeten daha küçük gözüken odalar yaratıldığı görülmektedir, bu yanlış mobilya ve dekorasyondan kaynaklanıyor olabilir. Bu da alınacak mobilyaların odanın boyutuna göre olmasının gerekliliğini ön plana çıkartmaktadır.

Genç odası mobilyaları öncelikle duvarları en iyi şekilde kullanmalı, yer israfı yapmamalı ve güzel konumlandırılmalıdır. Alan ne kadar verimli kullanılırsa alan o kadar geniş kalacak ve sıkışık bir görüntüden uzak duracaktır. Duvarların ve köşelerin bu bağlamda iyi değerlendirilmesini istiyorsanız mutlaka ölçüye göre hareket etmelisiniz. Odanın alanını daraltacak mobilya seçeneklerden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Her çocuğun istediği model farklıdır. Zevkler, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da değişkendir. Hem odaya uygun hem de çocuğunuzun zevklerini de göz önünde bulundurarak kullanışlı bir mobilya alabilirsiniz. Çocuğunuzun erkek ya da kız olmasına göre farklı mobilya modelleri kendisini gösterecektir.

Kızların genç odalarında daha ayna ve çekmece ağırlıklı, takılarını koyabileceği, parfüm makyaj malzemelerini koyabileceği kısımları içeren mobilyalar tercih edilebilir. Erkekler ise daha sadece ama geniş çalışma masası içeren modelleri tercih etmektedirler.

Kullanışlı, rahat ve elbette çocukların boylarına göre mobilya seçmek önemlidir. Mobilyaları bu bağlamda özel yaptırabilirsiniz. Böylelikle hem boyutları hem de işlevselliğini çocuğunuzun arzusuna göre ya da evdeki yaşam alanına göre düzenleme şansına erişebilirsiniz.

Örneğin iki kız çocuğunuz varsa aralarında herhangi bir tartışmanın önüne geçebilmek adına iki benzer elbise dolabı alınabilir. Bu elbise kavgasını ya da dolap kavgasının önüne geçecektir. Ayrıca kız çocukları için anahtarlı küçük dolaplar yaptıraiblirsiniz. Anahtarı çocuğunuzda olduğu sürece kendi özel eşyalarını koyabilir ve iletişim problemi yaşamazsınız.

Şayet iki erkek çocuğunuz var ise, erkek çocuklarda kıyafet kavgası pek görülmediğinden elbise dolabını kız çocuklarında olduğu gibi ayırmanıza pek gerek yoktur. Bu yaştaki erkek çocuklar sporya ya da herhangi bir hobiye ilgi duyduklarından bu hobi ya da sporla alakalı malzemelerini koyabilecekleri çekmeceler, poster ya da fotograf asabileceği ufak dekorlar olursa faydalı olabilir.

Eğer bir kız bir de erkek çocuk sahibi iseniz çocukların odalarını ayırmanızda fayda olacaktır. Ergenlik dönemindeki kız ve erkek çocukların çatışmaları muhtemeldir. Bu muhtemel çatışmaları ve kavgaları önlemek adına odaların ayrı tutulması önemlidir. Ayrıca erkek ve kız çocukların zevk hobi ve ihtiyaçları farklı olacağından aynı alanda birbirlerine tahammül edemeyebilirler. Örneğin kız çocuğu müzik dinlemek isteyebilir, erkek çocuğu bilgisayar oyunu oynamak isteyebilir gibi…

Fakat böyle bir ikmanınız yok ise odayı kız ve erkek çocuğunuz için eşit oranda ayırmanız sağlıklı olacaktır. Böylelikle herkes kendi sınırını bilecek ve ona göre hareket edecektir. Bir diğer konu ise ergen odalarındaki mobilyada renk seçimidir. Unutulmaması gereken noktalardan birisi de bu da odaların çocuklara ait olduğudur. Yani odadaki renk ve stil tercihi konusunda çocuklarınızı ne kadar rahat bırakırsanız o kadar iyi olacaktır.

Gençler için pek çok renkli ve göz alıcı tasarımlar mevcuttur. Ekonomik anlamda sınırlarınızı belirlediğiniz sürece çocuklarınız kendi zevklerine göre genç odası mobilyası seçimi gerçekleştirebilirler. Bu göz alıcı tasarımlar içerisinde CD’ler veya figürler için özel bölmeler olan pek çok mobilya bulunmaktadır. Bu şekilde çocuğunuz da memnun olacaktır. Sonucunda hem odaya yakışacak hem de çocuğunuzun istediği bir genç odası mobilyası almış olursunuz.