İçinizi Isıtacak Sofra Dekorasyonları

Özel günlerimizde yemek kültürünün ve sofrayı adabıyla hazırlamanın oldukça büyük bir önemi vardır. Sevdiklerimizle birlikte zaman geçirirken, en fazla tercih ettiğimiz alanlar olan yemek masaları, her ev için önemlidir.

Küçük ya da büyük aileler için birleştirici alanlar olan yemek masaları, genelde salonun bir bölümünde yer almaktadır. Yemek masası dekorasyonları, herkesin mekanına uygun boyutlarda masa ve sandalye seçimiyle gerçekleşmektedir.

winter decoration (7)

Son yıllarda televizyon programlarında kullanılan yemek masası dekorasyon ürünleri, bir çok kişinin sofralarına daha fazla özen göstermesi için tetikleyici olmuştur. Artık bir çok aksesuarla süslenen yemek masaları özel günlerde daha çok tercih edilmektedir.

Siz de her yemek saatinizi, özel bir ana çevirmek istiyorsanız, mutlaka mu aksesuarlardan edinerek, harika sunumlar yaratabilirsiniz.

Peçetelik ve Şamdanlar

Peçetelik ve şamdanlar yemek masasının en çok tercih edilen aksesuarlarıdır. İsterseniz ağır bir klasik akımı, isterseniz modern ve pratik bir akımı en iyi şekilde bir ziyafet sofrasına dönüştürebilirsiniz.

Şamdanların tercih edildiği dekorasyon stillerinde, isterseniz klasik gümüş ya da altın varaklı şamdanlar, isterseniz küçük dekoratif mumlar kullanarak ortamı bir anda yumuşatabilirsiniz. İstediğiniz renklerde tercih edeceğiniz küçük mumlar da masanın ortalarına serpilerek şık bir dekorasyon ortaya çıkabilir.

winter decoration (6)

Özellikle kış akşamlarında sofralardaki mum ışıkları çok sıcak bir etki yaratacaktır. Sadece özel günlerde değil, her gün sofralarınızı özel hale getirebilirsiniz.

Peçetelikler ise daha çok peçete yüzükleri ile birlikte kullanılmaktadır.

Masa Örtüsü

Masa örtüsü seçimine gelince işler biraz değişir. Çünkü hiç kimse sürekli yiyecek kalıntılarının döküldüğü kumaş örtüleri, her gün kullanmak istemez.

Günlük kullanım için silinebilir olan ürünlerin tercih edilmesi daha uygun olur. Çünkü bu ürünlere dökülen kalıntılar, örtülerde olduğu gibi leke yapmaz. Ancak renklendirmek istediğiniz alanda değişiklik olarak kumaşın üzerine şeffaf olan ürünleri seçebilirsiniz.

Elegantly lit holiday dinner table with wine glasses and white ribboned gift

Yemek Takımı Seçimi

Yemek takımınız için değişik alternatiflerle reklendirici çalışmalar yapabilirsiniz. Çok renkli bir sofra istediğinizde bile minimal seçimler ve abartıdan uzak bir uyum kullanabilirsiniz.

Özel bir renk seçiminiz yoksa, her renkle uyum sağlayan beyaz ve krem tonlarını tercih edebilirsiniz. Yemek masasının en önemli kısmı, yemek takımı ve peçete seçimidir. Bu parçalar iyi seçilmezse, arzu edilen sunum da eksik olacaktır.

Yemek takımı için çok fazla bütçenize gerek kalmadan, seramik ürünlerle bile çok şık sunumlar yapabilirsiniz. Önemli olan temel ihtiyaçları bulundurmanızdır.

Peçetenin rengi, diğer sofra renklerine göre belirlenerek kullanılmalıdır. Çok fazla desen hoş bir etki yaratamayabilir. Ayrıca istediğiniz detaylarla masanıza ayrı bir hava katabilirsiniz.

Gül yaprakları, inciler, renkli peçeteler kullanılarak masa üstü çok boş görünüyorsa, şık bir doluluk sağlanabilir.

Masa ve Sandalyeler

Masa ve sandalyeler, evin şekline göre değişen boyutlarda kullanılmaktadır. Yuvarlak masalar eskisi gibi tercih edilmese de, küçük ve oval alanlarda kullanılmaktadır.

Sandalye seçimi masa ile takım olacağı gibi, ayrı olarak da satın alınabilir. Modern odalarda ise, renkli sandalyeler tercih edilebilir. Gençler ve bohem tarzdan hoşlananlar için renkli ve değişik tasarıma sahip olan sandalyeler kullanılabilmektedir.

En çok tercih edilen sandalye modelleri, MDF malzemeden yapılan sağlam olan sandalyelerdir. Masada, uzun ömürlü olması istendiğinde MDF malzemeden seçilmelidir.

winter decoration (9)

Sofralarda Hangi Renkler Seçilmeli?

Herkesin beğenisine göre seçilebilecek olan renkler, kış aylarında koyu, yaz aylarında açık renklerden tercih edilebilir.

Özellikle kış aylarında, kırmızı, yeşil, bordo, gri gibi renkler tercih edilebilirken, yaz aylarında uçuk pembe, mavi, yeşil ve beyaz daha fazla tercih edilir. Evinizde her detayın birbirleri ile uyumlu olması gerekmez. Zıt renkleri de tercih edebilirsiniz.

Renk seçimi için mevcut olan tüm detaylara hakim olmanız için, ihtiyacınız olan uyumlu renkler ya da zıt renklerde aksesuarlar seçmektir. 3 renkten fazla renk kullanmak göz yorabileceği için, renk kullanımında abartıya kaçmamanız gerekmektedir.