Kanepe ve Çekyat Modelleri Seçimi – 1

kanepe-cekyat-modelleri-secimi-1

Bilindiği gibi çekyatkar tıpkı diğer oturma gruplarında olduğu gibi evin vazgeçilmez eşyalarındandır. Bu eşyalar hem kullanım açısından rahat hem konforlu hem de alımlı olmalıdır. İnsanlar çekyat seçerken özellikle ne amaçla kullanmak istediğine dikkat etmelidir. Kanepe ve çekyat modelleri insanların gözüne hitap ederken işlevselliği ile de ön plana çıkmalıdır. Çekyatlar, öğrenci evlerinden bekar evlerine, evli çiftlerden, çocuklu çiftlere kadar pek çok evin olmazsa olmazıdır. Çünkü çekyat ister salonda olsun ister oturma odasında evin alımlılığını gösterirken aynı zamanda misafirlere de konfor sunar.

Çekyatlar günümüzde oldukça ucuz, hesaplı ve taksitli şekilde satılmaktadır. Bu nedenke çekyat alacak kişiler bu çok seçenekliliğin keyfini çıkarıyorlar. Bugün pek çok firma indirimli veya outlet mağazası kapsamında satışlarını sürdürmektedir. Yeni evli çiflerin özellikle çok ilgi gösterdiği bu kampanyalar kişilerin fazla maddi yüke girmeden şık çekyat almalarına olanak sağlıyor. Şayet bunlardan yararlanmak isteniyorsa mobilya firmaları internet siteleri veya showroom mağazaları sıklıkla takip edilmelidir.

Satın alınacak çekyatın performansı son derece önemlidir. Döşeme kumaşı kalitesi, iç kısımlardaki makasların durumu bu önemlilikte öne çıkar. Sıfır veya ikinci el çekyat alırken her halukarda bu performans dinamiklerine dikkat edilmelidir. Kanepe alırken olabildiğince iç kısımları incelenmelidir.

İkinci el kanepe alırken de aksamlarının durumuna iyice bakılmalıdır. Bilindiği gibi çevrede kendini çok bilmiş sanan pek çok spot mağaza olabiliyor. Bunlar ikinci el adı altında oldukça eski ve değerinde olmayan fiyatlarla bunu müşterilere satabiliyorlar. O nedenle çekyat alırken bir ön hazırlık yapılması yarar sağlayacaktır.

Çekyat özellikle evinde misafir ağırlayan kişiler için büyük kolaylık sağlar. Rengi, modeli elbette önemlidir ancak evde yaratacağı konfor göz ardı edilmemelidir. Anneniz, babanız veya yakın arkadaşlarınız geldiğinde onları misafir edecek yataklarınız her zaman olmayabilir. Bilindiği gibi ekstra yataklar hem daha maliyetli hem de yer açısından çok sıkıntı çıkarmaktadır. Bu nedenle çekyatlar imdada yetişir konumdadır.

Kanepe modellerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus evin tipine uygun olup olmadığıdır. Odanın büyüklüğü, duvar renkleri önemli hususlardır. Örneğin ufak bir odaya ona göre ufak bir kanepe tercih edilmelidir. İkili küçük kanepeler bu durum için uygundur. Ayrıca renk tercihinde oda karanlıksa kesinlikle koyu renkler tercih edilmemelidir. Bu odayı olduğundan daha karanlık ve boğucu gösterecektir. Ancak oda büyük ve ışık alıyorsa koyu renkler tercih edilebilir. Böylelikle farklı bir ahenk yakalamak mümkündür.

Çekyatlar evimize gelen misafiri rahat ettirirken sizi de büyük maddi külfetlerden kurtarmaktadır. Renk uyumu diğer mobilya ve ev aksesuarları ile bir bütün halinde olmalıdır. Günümüzde seçenek çok fazla olduğundan pek çok firma değişik modellerle alıcıların beğenisine sunuyor. Siz de çekyat almak istiyorsanız yukarıdaki bütün etkenleri göz önüne alarak tercihinizi yapın. Böylelikle hem evinizi daha alımlı gösterebilir, hem de gelen misafirlerinizi daha rahat ağırlayabilirsiniz.