Kış Aylarında Kış Bahçeleri ve Balkon Kullanımı

Kış aylarında bahçe ve balkonlardan yararlanmak isteyen pek az kişi vardır. Nedense kış aylarında herkes evin içine çekilir ve aslında oldukça farklı bir atmosfer olacak olan bahçe ve balkonlar kullanım dışı kalır.

Balkonlar için kapalı balkon seçenekleri söz konusu olabilir. Özellikle pimapen ve şeffaf camlarla kaplı olan balkonlar kullanılsa da, bahçeler için aynı durum söz konusu değildir. Bahçelerin kullanılması için gerekli olan dekorasyon desteğini alabilmeniz için bir iç iç mimarla çalışmanıza gerek yoktur. Bir çok kolay yöntemle, bahçelerinizi kışın da kullanma imkanınız vardır.

Büyük bahçeler için durum oldukça kolaydır. Çünkü yeni bir kış bahçesi yaratmak da mümkündür, basit bir pergola ile kapalı bir alan yaratmak da.

winter 3

Pergola Kullanımı

Pergola ile kapalı alanları yarı kapalı hale getirebilirsiniz. Bu durumda farklı olarak bir uygulama yapılması gerektiğinde, bahçenin daha değişik bir bölümüne tamamen kapalı bir kış bahçesi oluşturacak kadar alan yaratılması mümkün olmaktadır.

Bu kış bahçesini istediğiniz şekilde dekore edip kullanabilirsiniz. Ancak bununla birlikte gerekli olan korumayı sağlayacak malzemelerin tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Pergola kullanımı konusunda yapılması gereken en önemli şey, ihtiyacınıza uygun olup olmadığını belirlemenizdir.

Daha sonra estetik açıdan nasıl olması gerektiğini düşünmelisiniz. Bahçenizi kışın kullanmak için malzemenin yapısını en iyi şekilde seçmeniz, aynı zamanda da kullanım amacınıza hitap edip etmeyeceğine karar vermeniz gerekir.

Bir şeyler atıştırmak ya da  zaman geçirmek için kış bahçesi yaptıracaksanız, basit bir pergola yaptırarak, evinizin ön kısmını değerlendirebilirsiniz.

Ancak daha kapsamlı bir alan istiyorsanız, bir atölye ya da kışın ısıtmalı bir mekan arayışındaysanız, malzemelere daha fazla önem vermeniz gerekmektedir.

winter 3

Kış Bahçesi Neden Tercih Edilir?

Kış bahçesi, insanların soğuk havalarda da bahçe keyfini yaşamaları için tercih edilmektedir. Kış bahçesi için ahşap, cam ya da farklı malzemelerden kullanılan pergolalar tercih edilmektedir.

Ev ile uyumlu bir şekilde dekore edilen pergoleler, kullanılan malzemelerin en etkili şekilde düzenlenmesiyle hazırlanmaktadır.

Kış bahçelerini çalışma odası, atölye ya da yemek odası olarak kullanabileceğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde kullanımlar, özellikle geniş bahçesi olan müstakil konut tiplerinde tercih edilmektedir.

İş yerleri için de kullanılabilen kış bahçelerinde çalışanlar için dinlenme alanı ya da yemek odası gibi kullanımlar tercih edilmektedir. Kullanım amacına göre belirlenecek olan kış bahçesi dekorasyonu kişinin bütçesine göre ayarlanabilecek olan her türlü konseptte dizayn edilebilir.

winter

Kış Bahçesi Konumlandırması

Kış bahçesi kapalı olarak düşünüldüğünde, sıkça kapının önündeki alan tercih edilir. Bu alan fanus şeklinde olabildiği gibi, üst ve yan kısımları camla kapatılmış şekillerde de olabilir.

İş yeri olarak kullanılan kış bahçeleri, ısıtılmaya daha müsait alanların yaratılması ile farklı malzemeler kullanılarak yapılabilir. Daha çok restoran ya da kafeler için kullanılan kış bahçeleri, ferforje aksesuarlar kullanılarak dekore edilmektedir.

Çok geniş bir alan söz konusu ise, ana mekandan uzak bir bölgeye, ısı ve yağmurdan çok etkilenmeyecek alanlara yerleştirilebilmektedir. Oldukça basit olarak tasarlanan modeller de vardır ama çok yağmur alan yerler için dayanıklı malzemelerin kullanılmalı uzun ömürlülüğü arttırır.

winter 2

Kış Bahçesi Dekorasyonunda Kullanılan Ürünler

Kış bahçelerinde duvarlar yerine camlar daha büyük bir yer aldığı için, dekorasyon da oldukça farklı bir hal alacaktır.

Dekorasyon için tercih edilen malzemeler, genelde pratik bir temizlik sağlayan ve mekanda mümkün olduğu kadar az yer kaplayan mobilya ve aksesuarlar kullanılmaktadır. Kış bahçeleri, bazı durumlarda küçük havuzlarla da kullanılabilir. Bu tür bir konseptte, daha fazla yeşillik ve bitki tercih edilmektedir.

winter 1

Ancak genel kullanımlar söz konusu olduğunda, daha samimi bir ortam yaratılmak istendiğinde;

  • Stop perdeler,
  • Ferforje detaylar,
  • Güneş panelleri,
  • Bitkiler
  • Dekoratif ışıklandırmalar tercih edilir.