Kolay Temizlenebilir ve Dayanıklı Temiz Banyolar

kolay-banyo-temizligi-verimli-banyolar
Evlerin en çok kullanılan ve en yoğun rutubet bulunduran alanları banyolardır. Bu nedenle sıklıkla yenilenmeleri, eğer yenilenme için yeterli bütçe yoksa bakımdan geçirilmeleri gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre kişisel temizliğimiz için kullandığımız banyolarımız evlerimizin en kolay mikro organizma gelişimi gösteren yerleridir. Bu açıklama ışığında düzenli olarak detaylı temizlenen bu alanların yenilenmeleri ya da kapsamlı bir bakıma maruz kalmaları elzemdir.

DERZLİ FAYANSLAR MI NEME DAYANIKLI BOYALAR MI?

Banyolardaki yoğun nemin neden olacağı küf gibi etmenlere karşı daima fayans kaplı banyolar kullanırız. Bir yere kadar gerçekten etkili bir yöntem olan fayansla kaplama derz boşlukları nedeniyle her zaman için istenilen sonucu vermemektedir. Özellikle küçük fayanslarla kaplı banyolarda daha fazla derz boşluğu olacağı düşünülürse ve bu alanların temizlenmesinin de kolay olmadığı gerçeği de karşımızdayken kısa süre içerisinde bakteri ya da küf yuvası haline gelmeleri bir gerçektir. Bu nedenle banyo fayansları seçilirken özellikle büyük ebatlı olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca bu fayansların desensiz olmaları da hem banyonuzda kaotik bir görünüm oluşmasını engeller hem de olası bir küf tehdidini kısa süre içerisinde fark etmenizi sağlayacaktır.

Son dönemde üretilen özel su bazlı boyaların da küf gelişimi sınırlandıran yapıları sayesinde banyo dekorasyonunuzda fayanslara bağlı kalma zorunluluğunuz kısmen de olsa ortadan kalkar durumdadır. Birbirinden zengin renk kartelalarına sahip boya firmaları banyolar için özel üretim boyalarla hem fayansın uzun süre mecburi kullanım zorunluluğunu yıkarlar ve banyonuza sıklıkla farklı bir hava kazandırmasını sağlarlar aynı zamanda da mikro organizma gelişimi engeller. Eğer banyonuzda köklü bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız aklınızda bulunmasında fayda olan bir detaydır.

VERİMLİ MOBİLYALAR

Banyo dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da verimli alan kullanımıdır. Banyolar genelde evlerimizin en küçük alanlarıdır ve dışarıya bakan bir pencereleri yoktur. Bu nedenle bu küçük ve doğal aydınlatması olmayan alanları çok fazla dolap, kirli sepeti, havlu gibi eşyalarla dolduruyor olmak banyoyu bir rahatlama yerinden çok yorucu bir mekan haline sokacaktır. Bu nedenle banyolara az ama işlevsel eşyalar koyuyor olmak önemlidir. Lavabo ve ayna takımına bitişik modüler dolap seçenekleri bu konuda sıra dışı bir çözüm sunarken kirli sepeti gibi fonksiyonel bölmeleriyle banyonuzun bütün karışıklığını toparlayacak özelliklerdedir.

Banyoyu verimli kullanmak demişken rafları unutmak da olmaz. Banyolar eski zamanlardaki gibi artık kapalı kapılar ardına saklanan bölümler değil en çok gösteriş yapılan bölümlerdendir. Banyonuzun duvarına monte edeceğiniz bir raf ünitesi de farklı bir hava yaratmanıza yardımcı olabilir. Misafirler için havlular ya da sabunlar koymanız için ideal bir yer kazanımı sağlayan bu ürünler aynı zamanda LED aydınlatmalarla tasarım bir görüntüye de ulaşmanızı sağlayabilir. Ayrıca boş bir raf dekorasyon açısından her zaman potansiyeli olan yerlerdir. Örneğin bu rafınızı bol nemde ve az ışıkta yetişebilen bitkilerle doldurabilir ya da kokulu mumlar, dekoratif fanus ve şişelerle süsleyebilirsiniz. Bu şekilde bir çalışma hem banyonuzun rahatlatıcı bir atmosfere kavuşmasını sağlayacaktır hem de şık görünme imkanı kazandıracaktır.

Banyo tadilatı gibi maliyeti yüksek bir uğraşa girdiyseniz öncelikli olarak işin uzmanlarından yardım almanın yanı sıra çeşitli dekorasyon makalelerinden de fikir edinebilirsiniz. Ancak ev dekorasyonu açısından karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur temizlenebilme kabiliyetidir. Kolay temizlenebilen ve şık ürünler kullanarak banyonuzun işlevselliğini artırabilirsiniz. Eğer bütçeniz böyle bir maliyeti kaldıramayacak boyutta ise ufak dokunuşlarla görünümü tamamen yenilemeniz de mümkün.