Küçük Mutfak Dekorasyonu için Öneriler

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük mutfaklar, her zaman kabus mutfaklar demek değildir. Nasıl dekore edileceğinin bilinmesi, küçük mutfakları da şık mutfaklar haline getirebilir.

En çok karşılaşılan sorun mutfakta yeterli çalışma alanının kalmasından kaynaklanır ve beyaz eşyaların sıkıştırılmış gibi kullanılması da bu sorunu arttırır. Küçük mutfak dekorasyonu bir çok kişinin başarılı bir şekilde dekore edebileceği birkaç küçük detaydan ibarettir aslında. Bunlar sizinle paylaşacağız ve siz de çok basit önerilerle mutfağınızı daha kullanışlı hale getirebileceksiniz.

kucuk-mutfak-dekorasyonu-icin-oneriler-1

Küçük mutfakların işlevsel hale gelmesi için yapılması gerekenler ;

  • Mutfak dolaplarını bol tutarak, mutfak eşyalarının mümkün olduğunca mutfak dolabının içerde yer almasının sağlanması,
  • Ankastre mutfak eşyaları,
  • Açılır kapanır masalar ve tezgahlar,
  • Gereksiz olan mutfak eşyalarının mutfakta yer almaması gibi önlemler alınabilir.

Ayrıca mutfak için daha geniş bir alan istendiğinde, mutfağın açık mutfak haline getirilmesi iyi bir çözüm olabilir. Bu sayede evin değişik bir havaya bürünmesi sağlanırken, mutfak alanı da genişlemiş olacaktır.

kucuk-mutfak-dekorasyonu-icin-oneriler-2

Küçük Mutfaklar için Beyaz Eşya Seçimi

Küçük mutfaklar için beyaz eşya seçimi mutlaka ankastre ürünlerden olmalıdır. En büyük mutfak eşyası olan buzdolabı için mutfak dışında alanlar varsa, bu alanlarda kullanılması tercih edilmelidir.

Ankastre mutfak eşyaları hem daha az yer kaplar hem de şık bir görünüm sağlar. Bu yüzden ilk tercihiniz bu eşyalardan yana olmalıdır. Ayrıca mutfağınızı açı mutfak haline getirme şansınız varsa, bu seçiminiz daha hoş bir görünümle sonuçlanacaktır.

Hatta gerekirse beyaz eşyalarız için dolaplar yaptırarak, farklı alanlara koyabilirsiniz ve bu sayede mutfağınızda daha geniş alanlar açabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dolapları

Küçük mutfaklar, küçük bir mutfak panelinden ibaret olarak tercih edildiğinde, mutfak eşyaları ve erzaklar için yeterli alan olmayabilir. Bu durumda işlevsel olan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Yani açılıp kapanan mutfak tezgahları gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

kucuk-mutfak-dekorasyonu-icin-oneriler-3

Mutfak dolabı olarak kullanılan ve erzak dolabı ya da boy dolabı adı verilen tekerlekli dolaplarla da mutfak eşyalarını saklamanız mümkün olabilmektedir. Bu sayede küçük mutfak dolapları portatif olarak her alana taşınabileceğinden mutfağa ya da diğer uygun alanlara yerleştirmeniz mümkün olacaktır.

Mutfağınızda balkonunuz varsa buzdolabınızı ve erzak dolabını balkona yerleştirebilirsiniz. Ancak mutfağınızı açık mutfak yapacaksanız, salon ve mutfağının arasına da yerleştirebileceğiniz portatif dolapları tercih edebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri

Dar mutfaklar kullanışsız gibi görünse de, aslında işlevsel olarak değerlendirilmeye en uygun olan modellerdir. Bu mutfaklara bol bir şekilde dolap kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

kucuk-mutfak-dekorasyonu-icin-oneriler-4

Buzdolabı seçimlerinizi de gömme alanlara yerleşik olarak yapma imkanınız varsa, oldukça rahat çalışabileceğiniz ve mutfak eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz bol alternatifler yaratabilirsiniz. Değişik boyutlarda mutfak dolapları seçimi yaparsanız her türlü mutfak eşyasının yerleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Küçük mutfaklarda kesinlikle uzak durmanız gereken kahve makinesi, elektrikli mutfak eşyaları ve çaydanlık gibi ürünlerin  tezgah üzerinde mümkün olduğunca durmaması gerekir. Bu ürünler hem kötü ve karışık bir görüntüye neden olur hem de mutfağın daha küçük görünmesine neden olur.

Küçük Mutfaklarda Renk Seçimi

Küçük mutfaklarda tercih edilmesi gereken renkler kesinlikte açık renklerdir. Kesinlikle koyu renklerden uzak durulması gerekmektedir.

kucuk-mutfak-dekorasyonu-icin-oneriler-5

Küçük mutfakların beyaz ve açık tonlarda seçilmesi, alanın daha geniş görünmesine neden olacağından iyi bir seçimdir. Küçük mutfaklar için en iyi seçim açık mutfağa çevirmektedir. Özellikle çok küçük ve kullanışsız olan alanlarda ev dekorasyonu için açık mutfak en iyi çözümdür.

Mutfakların en iyi şekilde değerlendirilmesi için gereken mümkün olduğunca dış görünümü boş, içeriği ise dolu olan modelleri tercih etmektir.