L Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1

l-koltuk-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Yaşamının büyük bir kısmını evde geçirenler için oturma odası oldukça önemlidir. Oturma odaları, evimizin kartvizitleridir. Ailece vakit geçirdiğimiz, misafirleri ağırladığımız, üzüntülerimize ve sevinçlerimize tanıklık eden yaşam alanlarımızdır. Yaşam alanımızda da en önemli olan detay rahatlığımız ve odanın geometrik yapısına uygun eşyaları kullanabilmektir. Aynı zamanda yatılı misafirler geldiğinde, eğer bir misafir odası bulunmuyorsa, oturma odasındaki koltukları yatağa çeviren pratik hanımlarımız için hem oturma odası hem de misafir odası olarak kullanılır.

Oturma odalarının dekorasyonunda en önemli unsur koltuk seçimidir. Klasik koltuklar iki adet tekli koltuk, birer adet üçlü ve ikili kanepe takımından oluşur. Ancak bazı evlerin yapısı ve büyüklüğü, klasik koltukları yerleştirmeye uygun değildir. Bu durumda bir tasarım harikası olan L koltuklar yani köşe koltuklar ev mobilyaları anlamında imdadımıza yetişir. L koltuklar, estetik olarak da oldukça şıktır ve evi derli toplu gösterirler. Bir çok farklı modeli olan köşe koltuklar; alt kısmı dolaplı, yataklı ya da masalı olarak bir çok pratik kullanım olanağı sunarlar.

– L koltuk seçerken, öncelikle salonunuzu iyi analiz etmeniz gerekir. Bu yüzden salonunuzun koltuk için kullanılacak alanının ölçüleri almalısınız. Koltuk almaya giderken, çekeceğiniz bir fotoğraf da size yardımcı olacaktır. Eğer internet üzerinden satın alacaksınız, alacağınız L koltuğun tüm ölçülerini iyice okumalı ve koltuğu yerleştireceğiniz alana uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

– Eğer çok büyük bir salonunuz varsa, köşe koltuk seçiminiz ne kadar büyük bir model olursa olsun, salonda kısıtlı bir oturma alanı yaratabilir. Böyle durumlarda köşe koltuklarınızın dokusuna ve rengine uygun berjer koltuklar satın alabilirsiniz. Köşe koltuğunuzun karşısına yerleştirebileceğiniz berjer koltukları, puflar ve orta sehpa ile tamamlayabilirsiniz.

– Küçük odalarda L koltuk kullanacaksanız, bu seçim daha fazla kullanım alanına sahip olmanızı sağlar. Kütüphane, bebek odası ya da küçük salonlarda kullanılacak olan L koltuklar, açık renklerde tercih edilmeli ve odanın diğer dekorasyon eşyaları sığ dolaplar, açık raflar gibi seçimlerden oluşmalıdır.

– Köşe koltuk, kısıtlı alan kullanımı için ideal bir çözümdür. Bu yüzden seçim yaparken oturma alanınızı iyice hesaplamalısınız.

– Koltukların salondaki konumu genellikle televizyonun karşısıdır. Ancak güzel bir manzaraya sahip evler de bu konum pencerenin karşısı da olabilmektedir. Bu sizin salonu kullanım amacınıza göre değiştirecektir.

– Yemek masasının salonda yer aldığı salonlarda, yemek masası salonun kapısının sağında ve solunda bulunan alana yerleştirilir. Odanın yapısına göre şekillenen dekorasyonda, eğer alan uygunsa salon hayali olarak ortadan ikiye bölünerek, köşe koltuk duvara dayamaya gerek kalmadan yerleştirilebilir. Yani L koltuk yemek masasına arkası dönük olarak yerleştirilerek salon iki ayrı bölüme ayrılmış olur.

– L koltuk seçiminde son yıllarda moda olan puf ve banklar da geniş salonlarda tercih edilmesi gereken mobilyalardır.

– Eğer yatılı misafirleriniz sıkça ziyaretinize geliyorsa açılarak yatak haline gelen modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca altı dolaplı modeller de eşya koymak için uygun olabilir.

– L koltuk kullananların en büyük şikayeti, misafirler geldiğinde oturma düzeninin yan yana olmasıdır. Bu yüzden kalabalık olmayan evlerde ya da ayrı misafir odası bulunan büyük evlerde tercih edilmektedir.

– Bebek odalarında annelere kolaylık sağlaması açısından tercih edilen L koltuklar, anti bakteriyel kumaşlardan yapılabilmektedir.

Modern iç mimarinin en şık ürünlerinden olan L koltuklar, salon, oturma odası, kütüphane, bebek odası, ofis gibi yaşam alanlarında sıkça tercih edilen oturma alanlarıdır. Otel lobileri ve suit dairelerde de sıkça rastlanan köşe koltukları tercih edeceksiniz, yukardaki önerilerimizi aklınızdan çıkarmayın.