Merdivenli Evlerde Dekorasyon Tüyoları

Merdiven Dekorasyonu

Merdivenli olan müstakil evlerde dekorasyon yaparken, bu alanı da dikkate almak kaçınılmazdır. Evin önemli bir parçası haline gelen merdiven dekorasyonu için ilk aşama, merdivenin durumudur.

Eğer eski bir evde oturuyorsanız ve merdivenleriniz ahşapsa, eskimiş olabilir. Bu nedenle yağlı boyayla boyayabilirsiniz ya da yenileyebilirsiniz. Ancak yağlı boyanın rengini beyaz olarak seçerseniz, zamanla sararacağını unutmayın.

stairs2

Merdivenleri yenilemek istiyorsanız, evinizin diğer parçalarına bakarak karar vermeniz gerekir. Evinizin kapılarıyla aynı malzeme ve renkleri tercih edebilirsiniz. Ya da yazlık bir eviniz varsa, bir çok kişinin tercih ettiği gibi, taş merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Yeni nesil evlerde tercih edilen modern ve işlevsel merdivenler, kullanım kolaylığı ve merdiven altı gibi alanlarda dolapların yer almasıyla tasarlanır.

Merdiven Dekorasyon Fikirleri

Merdiven dekorasyon fikirleri sayesinde istediğiniz farkı yaratmak için bir çok alternatifiniz vardır.

Bu alanı hareketlendirmek isterseniz, değişik stickerlar yapıştırarak rengarenk seçeneklerle merdivenlerinizi dekore edebilirsiniz. Yatak ve dikey kısımları farklı şekilde renklendirerek, desenleri iki ayrı alanda kullanabilirsiniz. Düz ya da desenli parçaları yatak ve dikey kısımlarda tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında en çok tercih edilen her basamağı farklı renge boyamak da oldukça güzel bir görünüm sağlayacaktır.

stairs1

Merdiven Parmaklıkları

Merdivenlerin parmaklıkları genelde ferforje ve ahşap olarak tercih edilir. Merdiven parmaklık aralığı oldukça önemlidir. Çünkü bu alanda evdeki çocuklar ve merdiven güvenliği için dikkate alınması gereken en önemli kısım yer alır.

Merdiven iniş çıkışında gerektiğinde destek alabilmek için kullanılan parmaklıklar küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlike oluşturabilmektedir. Kafalarını, ellerini ya da ayaklarını bu aralıklara sokabilen küçükler düşünülerek gerekli önlemler alınmalıdır.

stairs3

Ferforje tercihinde de sivri olan detaylardan uzak durulmalı ve olası kazalara karşı her detay en ince şekilde düşünülmelidir.

Merdiven Duvarında Neler Kullanılabilir?

Merdivenlerinizin olduğu duvar alanı çok boş görünüyorsa, fotoğraf çerçeveleri ve tablolarla doldurulabilir.

Bazı kişiler bu alanlarda kitaplık dahi kullanırlar, ancak bu oldukça gereksizdir. Merdiven altlarında kullanılabilen kitaplık detayı, duvarlarda kullanışlı değildir ve kaza riski oldukça fazladır.

Bu nedenle çerçeveler ya da küçük aksesuarlar dışında başka bir materyal kullanılmaması daha uygun olacaktır.

Lüks Merdiven Dekorasyonu

Lüks evlerde merdivenler zenginliğin en büyük göstergesidir. Bu evlerdeki dekorasyonda çoğu zaman halılarla kaplanmış klasik merdivenler görürüz.

Çoğunlukla gümüş ve altın varak detayların göze çarptığı lüks dekorasyon stilleri, detayların merdivenin tasarımında kullanıldığı, ancak ekstra parçaların bulunmadığı şekilde yapılmaktadır.

Evin bütününde uyum sağlayan bu merdivenler, çevrede kullanılan küçük mobilyalarla da uyum içindedir.

Merdiven Dekorasyonunda Neler Dikkate Alınır?

Merdiven dekorasyonu için doğru seçim yapmanız oldukça önemlidir. Ancak tek başına merdiveni düşünerek bir seçim yapmanız mümkün değildir. Merdiven tercihinde ;

  • Zeminde kullanılan malzeme,
  • Duvarlarda kullanılan renk ve duvar kağıdı detayları,
  • Çevredeki mobilyalar,
  • Kat geçişlerindeki eşyaların renk ve dokuları,
  • Güvenli korkuluklar,
  • Göz yormayan ve baş döndürmeyen bir tasarım olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle basamakları yatay yüzeyden oluşan merdivenler, kaza riskinin daha yüksek olduğu merdivenlerdir. Bu nedenle yatay ve dikey düzlemin kazalara sebebiyet vermeyecek ölçüde tasarlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

stairs4

Cam Merdivenler

Cam merdivenler modern tasarımın şık detayları gibi görünse de, oldukça kullanışsızdır. Kayma riskinin yüksek olması ve kırılma sorunları, her ne kadar gerekli önlemler alınsa da bir süre sonra kaçınılmazdır.

Merdivenin malzemesi ne olursa olsun, mutlaka kayma önleyici bantların kullanılması gerekmektedir. Bu alanlar oldukça tehlikelidir ve merdivenden düşmek bir çok soruna yol açabilir.

Malzeme seçiminde beğeniniz kadar güvenlik ve kullanışlılık da önemli olacağından, her bir hususta dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde gereksiz kazalar ve hasarlar kaçınılmaz olacaktır.