Mobilya Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

mobilya-secerken-mobilya-kalitesi

Mobilyalarımız ev ve iş yaşatımızı tamamlayan ürünler olarak hayatımızın hemen hemen her yerinden vardır. Birçok eşya gibi sürekli alınmazlar ve sürekli yenilenmezler ayrıca, uzun soluklu kullanılabilir olarak seçilirler. Satın aldığımız her mobilyanın kendisine göre ayrı özellikleri bulunmaktadır.

Mobilyada ürün kalitesi çoğu zaman fiyatlarıyla doğru orantılıdır. Mobilyalar fiyatlarına göre belli kalitelerde üretilmektedir ve farklı kalitede malzemeler kullanılmaktadır. Bir mobilyanın kalitesini anlamak için öncelikli püf nokta mobilyanın dış görünüşüdür. Dış görünüşü kötü olan mobilyanın genellikle malzemesi de kötü olur. Yüksek kalitede malzeme kullanılan mobilyalar genel olarak güzeldir ve ev dekorasyon anlamında göze daha alımlı gelirler. Mobilya kalitesi belirlenirken önemli kısımlardan birisi işçiliktir ; işçiliği iyi olan bir mobilya ilk bakışta kendini belli eder. Mobilya kalitesi sağlamlığıyla eşdeğerdir. Kullanılan malzeme ve birleşim yerleri kaliteli veya kalitesiz oluşunu ele verir.

Gelelim mobilya satın alırken dikkat edilecek noktalara:

-Makas mekanizmaları: kaliteli olmayan mekanizmalar ileride başınıza sıkıntı çıkarabilir. Oturduğunuz bir anda kanepe yatıyor ve asla açılmıyor bir kaç kere denemekte fayda var. Eğer açılmıyorsa makasları açmak için daha sert deneyebilirsiniz.

-Petli denilen stilde bir ürün alıyorsanız, petin düzgünce kanepenin önünde durması ve siz çekiştirince kolay bir şekilde elinize gelmemesi gerekir. Yoksa 1 yıl gibi bir kısa sürede öne doğru gelmeye başlar.

-Oturduğunuz kısımdaki yayların arasına belli sıklıkta takoz yerleştirilir yada hiç yerleştirilmez, eğer içini görebiliyorsanız. Aralarında ne kadar takoz sünger varsa yaylarından gelecek çökme ve ses oranı o kadar azalacaktır.

-Kumaş konusunda ise, eğer yanınızda biraz kolonya varsa kumaş üzerine tabiki koltuğa dökmeyeceksiniz. Kumaşta deneyin dökülme varsa dikkat edin. ikinci kartelaya bakarken kumaşlara dikkat edin eğer biraz kumaş bilginiz mevcutsa zaten anlayacaksınız.

-İskelet yapıda çoğunlukla sunta, kavak ağacı ve metal profilden oluşan aksam kullanılmaktadır. Mobilyanızın yatak olma gibi fonksiyonları sizler için önemli değilse size fırınlanmış yani gürgen kasa almanızı tavsiye ederim yıllaraca rahatlıkla kullanabilirsiniz.

-Gerçek deriler hariç imitasyon derilerden uzak durmanızı öneririm. Çünkü çabuk deforme olabiliyorlar.

-Yatak yapısında gerçektende içindeki materyaller en önemlisidir yazlık ve kışlık yüzeylerde doğru materyaller kullanılmış mı? Yatak arasındaki süngerler ne kadar? Gibi benzeri sorularla satış danışmanını bunalttığınızda eminimki daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

-Modüler mobilyalarda en önemli nokta kenar kaplamalarıdır. Kenar kaplamaları eğer pvc bazlı kenar bandı değilse kısa sürede kendini bırakır ve hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Ayrıca modüler mobilyalar çok fazla sökülüp takılırsa çok çabuk deforme olacaktır.

Mobilyanızı alırken dikkat ediniz. İyi günlerde kullanınız.. Ayrıca unutmadan kaliteli mobilyaları ortaya çıkaracak fark edilmesini sağlayacak ürünler de arıyorsanız mağazamızdaki Herkel ve Biblo ürünleri seçeneklerimiz bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz!