EN
USD

Mobilya Markaları

MOBİLYA ENDÜSTRİSİNDE MARKANIN AVANTAJI
Mobilya alışverişlerinde alınan ürünün dekoratif ve estetik olmasının yanında ekonomik oluşu da dikkat edilen noktalardandır. Ancak bu yeterli bir önlem değildir. Bu özelliklerin yanında bir de mobilyayı aldığımız kurumun markalaşmış olmasına dikkat ediyor olmak uzun vadede mobilyadan elde edilen işlevselliğin sürekliliğini sağlayacaktır.

GARANTİ SÜRESİ
Hepimizin bildiği gibi bir iş ne kadar çok yapılırsa o işte ustalaşmak ya da en azından ustalığa yaklaşmak mümkündür. Bu açıdan bakılacak olunursa markalaşmış bir mobilya firması konusunda uzmanlaşmıştır demek çok da yanlış bir tespit olmaz. Çünkü marka değeri oluşturmak her sektörde olduğu gibi mobilyacılık sektöründe de ciddi anlamda zordur ve uzun süreler kaliteyi sabit tutmayı gerektirir. Sürekli aynı kalitede ürün üreten ve bunu uzun yıllar yapan firmalar da yapılan bir alışverişte akla soru işaretlerinin üşüşmesini engeller. Tüketici hakları gereği üretilen her ürün tüm ekipmanları dahil olmak üzere iki yıl garanti kapsamındadır. Oluşan her türlü zarardan firma sorumludur ve ücretsiz değişime hatta para iadesine kadar uzanan bir sürecin başlaması teşvik edilir. Özellikle marka değeri yüksek firmalar garanti konusunda çoğu zaman iki yıla bağlı kalmazlar ve bu süreyi uzatırlar. Ciddi bir seri üretim söz konusu olduğu için ve yılların deneyimi ile Avrupa kalitesinde üretim yaptıkları için genelde mobilya kullanım süresi olarak belirtilen 10 yıl boyunca herhangi bir zararın oluşmayacağını bilirler. Bu nedenle de özellikle mekanik aksama genelde en az beş yıl garanti verirler. Mobilyasına inanan bir üretici de müşteri için daha büyük bir avantaj oluşturacaktır.

SAĞLIKLI MOBİLYA
Evlerimizde ya da ofislerimizde kullanılan mobilyalar çok sık değiştirilen ürünler değillerdir. Bu nedenle uzun ömürlü olmalarının yanında sağlığı tehdit eden unsurlar içermemesi de istenir. Markalaşmış firmalar devlet kurumları tarafından yapılan sağlığa uygunluk testinden kolaylıkla geçerler. Çünkü belli kalite standartları baz alınarak üretim yaparlar. Ancak ekonomik olması nedeniyle tercih ettiğiniz bir merdiven altı mobilya üreticisinin kullandığı malzemenin sağlığa uygunluğundan emin olamazsınız. Kimyasal kalıntı oranı yüksek malzemeler özellikle Çin piyasasından bolca ithal edilmekte ve merdiven altı firmalarca maliyeti düşürmek amaçlı kullanılmaktadırlar. Bu sağlıksız ürünlerle imal edilen mobilyanızdaki kimyasal kalıntı da yaşam alanlarına girerek kişileri içerisinde kanserin de bulunduğu çok fazla hastalıkla yüz yüze bırakmaktadır. Bu nedenle bir mobilya alışverişinde mobilyaların özellikle ISO ve ICSF sertifikalarına uygun şartlarda üretildiğini gösteren belgeleri görerek karar vermek evlere zehirleri sokmama konusunda ciddi bir önlem olacaktır.

ÖZGÜN TASARIMLAR
Marka değeri kazanmak her sektörde olduğu gibi mobilyacılık sektöründe ciddi bir emek ister. Yapılan işin kalitesi, müşteri memnuniyeti ve ücret politikalarına daima sadık kalıyor olmak markalaşmak için temel gereksinimlerdir. Bununla beraber moda ile yakından ilişki içerisinde olan sektörlerde markalaşmak biraz da özgün olmayı gerektirir. Markalaşmış bir mobilya firmasını taklit eden bir diğer işletmenin markalaşma ihtimali zayıftır. Bu nedenle marka değeri yüksek mağazalar her zaman için özgün tasarımlar sunarlar. Özellikle üniversitelerin tasarım bölümlerinin kalifiye personel mezun edecek donanıma sahip olmasıyla beraber ülkemizde özellikle mobilyacılık sektöründe daha özgün ürünler görülmeye başlanmıştır. Sık değiştirilmeyen mobilyaların da her zaman göze hoş görünen bir tarzı yansıtmaları için en önemli etken özgün olmalarıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda evlerinde özgün tasarımları tercih eden tüketicilerin daha pozitif bir hayat sürdükleri açıklanmıştır. Özgün mobilyaların böyle bir etkileri olmasının yanı sıra ücretlerinin biraz yüksek oluşu da ciddi anlamda tüketiciyi rahatsız etmektedir. Ancak güvenilir markalar özgün mobilya alışverişinde tercih edildiğinde uzun süre kullanım ve psikoloji üzerine olumlu etki gibi faktörleri de göz önüne alındığında eder bir değer olacaktır. Ayrıca markalaşmış firmalar belirli dönemlerde kampanyalar yapmaları nedeniyle sağlıklı, özgün ve güvenilir mobilyaları her eve ulaştırmayı amaçlamaktadırlar.

X