Mobilya Renkleri Seçimi Yapmak

Mobilya Renkleri Seçerken Önemli Noktalar

Mobilya Renkleri seçimi denildiğinde ilk akla gelen materyal ahşaptır. Ahşap kaliteli bir malzemedir ve yangın gibi afetlerde de yüksek bir dayanıklılık gösterir. Bu nedenle en pahalı malzemedir.

Mobilya ve Ahşap Rengi

Ahşap bir çok farklı ağaçtan elde edilir ve koyu kahverenginden açık bejlere uzanan zengin bir renk skalası arasından seçilir. Bu renklerin seçimi, dekorasyonda oldukça önemlidir. Çünkü koyu ve açık renklerin kullanımı mekanın büyüklüğü, küçüklüğü ve ferahlığını etkileyeceği için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Mobilya renkleri seçimi duvarların rengi koyuysa açık, açıksa koyu olabilir. Ancak koyu renk mekanı sıkışık gösterebileceğinden,  küçük olan salonlar için açık renkler arasından seçim yapılabilir.

Küçük salonlarda minimalist yaklaşımlardan dolayı çok fazla dekorasyon malzemesi olmayabilir; ancak mobilya renkleri seçiminde odadaki heykel biblo gibi ortama farklı bir hava katacak ürünlerin renkleri de odadaki aurayı ve renk uyumunu değiştirecektir.

Ahşap Mobilya Seçimi

Mobilya renkleri, kullanılan ağaçların cinsine göre adlandırılır. Bir çok değişik renk vardır ve hepsi de kahverenginin tonlarıdır. Son dönemlerde trend daha çok bej rengine kaysa da geleneksel tarzdaki mobilya renkleri de piyasada hala rağbet gören renklerdendir.

Ahşap naturel bir malzemedir ve her türlü eşya ile uyum sağlar. Bu nedenle seçim yaparken kaliteli bir mobilyaya sahip olmak istiyorsanız, mutlaka renk seçiminizi orta tonlardan yana yapın. Çok açık renkler de göz yorucu olabileceğinden orta tonlar her zaman modası kalıcı ve şık renkler olacaktır.

Kaliteli bir görünüm isteyenler bir çok farklı rengi olan ahşabı, değişik malzemeler ve renklerle kullanarak dekorasyonun boyutunu değiştirirler.

detaysalon

Bir mekanda, birden fazla ahşap rengi kullanımı hoş görünmeyebilir. En fazla iki farklı rengin kullanılması yeterli olacaktır.

Mobilya Renklerinin Önemi

Mobilya renklerinin evin ferah havasını etkilediği konusunu anladığınıza göre, işe biraz da dekoratif açıdan bakmamız gerekir ki bu açıdan olumlu bir hava yakalandığında manevi olarak da size geri dönüşü olacaktır.

Mobilyalar kahve tonlarında olduğu için, beyaz, yeşil gibi renklerle mükemmel bir uyum sağlarlar. Bu nedenle modern tasarımlarda koyudan açığa her türlü mobilya renginde kullanılan bu renkler tercih edilir.

Klasik mobilyalarda ise, daha koyu renkler hakimdir. Koyudan orta koyu renge kadar olan mobilya renkleri seçimi kumaş seçiminin de koyu renkler ya da desenli satenimsi renkler olması ile tamamlanır. Mobilyaların kullanım amaçları, insanların ihtiyaçlarına yönelik olduğu için sadece salon ve yatak odası olarak düşünmemek gerekir.

Kitaplık, banyo ve mutfaklarda da mobilya renklerinin önemli olduğu bilinmektedir. Çünkü dayanıklılık devreye girdiği zaman, suya dayanıklı olan ürünler tercih edilir.

ahşap

Mutfak ve banyolarda genelde orta tonlar kullanılır. Mobilya renklerinde koyu olan renkler, çok nadir tercih edilir. Bu nedenle popüler olan renkler her zaman açık renkler ve orta tonlardır. Bunun sebebi her renkle uyumlu olmasıdır.

Mobilya Renklerinde Moda

Mobilya renklerinde de modanın etkisi vardır. Her yıl farklı rengin hakim olduğu ev modasında dönem dönem koyu rengin hakim olduğu klasiğe dönüşler yaşanmaktadır.

Bu seçimlerde en fazla tercih edilen ve uygulanan mobilya renkleri 2019 yılında da orta tonlar olmuştur. Bu renkler evin her köşesinde kullanılabilecek olan renklerdir ve en çok tercih edilen üst resimdeki renk olmuştur.

Özellikle beyaz rengin kullanıldığı yeni nesil dekorasyonlarda, krem ve bejlerle birlikte bu renk tercih edilmektedir. Herkes için farklı bir rengin tercih edilebilir mobilya renkleri, kişisel beğeniye göre tercih edilmektedir.

Parke Renkleri

Parkelerde de bir çok farklı renk seçeneği bulunur. Bir çok kişi, mobilyaları ve parkelerinin aynı renk olmasını tercih eder. Ancak bu durum göz yorar.

Zeminin her zaman daha açık bir renk olması mekanın daha geniş olmasını sağlar. Koyu renk zeminler alanı daraltır ve üzerine mobilyalar geldiğinde, oldukça kötü ve dağınık bir görüntü ortaya çıkar.

Parkelerde son yıllarda kullanılan grimsi beyazlıktaki olan açık renk tercih edilmektedir. Evin her alanında hakim olan bu renk ferah bir alan yarattığı için, mobilyaların daha koyu renklerde olması gözü yormaz.

Daha detaylı bilgi edinmek için Parke Rengi Nasıl Seçilir yazımızı inceleyebilirsiniz!

salon

Her zaman modası devam edecek seçimler isteyenler sütlü kahve tonlarını tercih edebilirler ve bu renkler sayesinde evde hakim rengi belirleyebilirler. Bu uyumun bir parçası olacak bu tonlar her zaman değişilmez ve vazgeçilmez ev dekorasyonunun parçası olacaklardır.

Mobilya renkleri seçimine karar verdiyseniz şimdi mağazamızdaki heykel ve biblo ürünleri ile odadaki dekorasyona farklı bir hava katmanın zamanı!