Mutfak Dekorasyonu Yaparken Dikkat!

mutfak-dekorasoyonu-yaparken-dikkat

Mutfaklar evdeki yaşamın ana alanıdır. Bu sebeple konforlu olmaları estetik görüntüleri kadar önemlidir. Mutfağınız küçük bir mutfaksa tabi büyütme imkanınız yoktur ancak size vereceğimiz bazı anahtar mutfak dekorasyonu tasarım noktalarıyla daha kullanışlı hale getirip geniş ve ferah bir görüntü eklemek mümkündür. Evimizin, kullandığımız iç mekanların rahat ve geniş olması bize kendimizi rahat ve konforlu hissettiren bir etkendir. Hareket özgürlüğümüz arttıkça daha rahat ve huzurlu hissedeceğimiz bir gerçektir. Aslında dar mutfakları tasarlamak için pratik zeka gerekir. Buna gerçekten sanat denebilir. Pratik zekanın yanı sıra deneyim ve kararlılık da gerekir.

Küçük mutfak mekanlarının tasarımında bilinmesi gerekli ilk şey saklama sistemlerini dikkatle seçmek gerektiğidir. Doğru bir yöntemle tasarlanmış mutfaklar bayanların hayatını kurtarır. Dolaplar mümkün olduğunca birbirine yakın ve işlevsel olarak ayrıştırılmış olmalıdır. Buzdolabı, bulaşık makinesi gibi geniş hacimli mutfak elemanlarının çok yer kaplamaması için öncelikle ankastre modelleri tercih edebilirsiniz.

Mutfakta hakim olarak beyaz renk kullanmak mekanı olduğundan daha büyük gösterecektir. Yani beyaz renk küçük mutfakların ilk tercihi olmalı. Bunun yanı sıra şampanya, krem, kırık beyaz gibi tonlar da hem mutfak mobilyalarınıza uyum gösterecek hem de ferahlık katacaktır. Mutfağın duvarlarını beyaz yapanın yanı sıra mobilyaların rengini de beyaz tercih etmek mekanı olduğundan daha geniş gösterecektir. Ve sonrasında mekana hareket ve canlılık katmak için mutfak aksesuarlarını, askılık ve raf gibi yan ürünleri rengarenk seçebilirsiniz.

Aydınlatma da mekanın genişliğini etkilemek konusunda önemli bir uygulamadır. Küçük mutfakların dekorasyonunda aydınlığın ve ışığın yeri büyüktür. Mutfakta küçük bir pencere varsa ya da mutfağınız yeteri kadar ışık almıyorsa o zaman iç mekan olduğundan dar ve küçük görünür. Ama yeteri kadar aydınlatma ekleyip tavanda spot ışıklar tercih ederek aydınlık ve ferah bir görüntü oluşturabilirsiniz. Dolap üstü aydınlatmalar, aynalar kısacası küçük illüzyonlar mutfağınızı daha geniş gösterecektir.

Elektrikli aletlerinizi, beyaz eşyalarınızı elinizden geldiğince küçük ebatlarda seçmeye özen gösterin. Mutfak tezgahının üstü boş kalsın ki yemek yaparken rahatça kullanabilin. Dev kesme tahtalarını tercih edin çünkü bunlarla gerektiğinde lavaboların üzerinde veya ocak üstünde ekstra alan yaratabilirsiniz.

Duvarlarınızı efektif ve verimli kullanmak da genişlik anlamında yardımcınız olacaktır. Raflar sayesinde saklama alanınızı artırıp duvarlardan daha çok faydalanırsınız. Ayrıca askıları da kullanıp öncelikli kullandığınız ürünleri buralarda bulundurabilirsiniz. Kullandığınız rafların karışık ve göze hitap etmeyen bir depo etkisi vermemesi için bu raflara küçük saksılar ekleyebilirsiniz. Reyhan, maydanoz ekip mutfağa renk katacağınız gibi hoş kokular da ekleyeceksiniz.

Kullanmadığınız atıl alanlar için fonksiyonel dolaplar tasarlayabilirsiniz. Alanı her zaman daha verimli kılmayı hedeflediğimiz küçük mutfakların organizasyonunda atıl alanları iyi kullanmak da önemlidir. Ölçülerini iyice aldığınız kullanılmayan alanlara özel dolaplar tasarlayıp bu mekanları depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Dar ve küçük mutfaklara mobilya seçerken modüler, esnek, hafif ve küçük tercihler yapın. Küçük mutfaklarda kurtarıcı görevi gören bu tarz mobilyalar sabit mobilyalara göre çok daha işlevsel ve kullanışlıdır. Küçük mutfakları daha büyük göstermez ama çok daha rahat ve işlevsel kullanım olanakları sağlar. Mutfak masası ve sandalyelerinde de ufak boyutları göz önünde bulundurun diyoruz. Kapı da aslında çok yer kaplayan bir yapı elemanı. Mutfağın içine açıldığında kullanışsız büyük bir alanı kaplayan kapı mekanı daraltır ve olduğundan da küçük bir görünüm kazandırır. Var olan kapınızı söküp yerine ipli ya da perde kapı monte edebilirsiniz. Ya da kapınızdan vazgeçmeyim diyorsanız dışarı açılan bir model tercih edin deriz. İkinci bir çözüm ise tercihinizi sürülü yani akordeon kapılardan yana kullanmaktır. Mutfağı daha geniş göstermek adına tavanları da kullanmaktan çekinmeyin. Tavana monte edip kullanışlı bir hale getirebileceğiniz askılar sayesinde bazı mutfak ekipmanlarını buraya asıp modern bir görünüm yakalayabilirsiniz. Dekorasyon açısından da sıra dışı bir görünüş yakalayabilirsiniz.