Farklı Mutfak Dekorasyonu

Evlerde kadınların büyük bir oranda vakit geçirdiği mutfaklar, bazen sıkıcı dekorasyonlarla iç karartıcı bir hal alabilmektedir. Çok fazla sadelikten hoşlanmayan ve mutfağını farklı bir dekorasyon stiline bürümek isteyenler için mutfak için farklı dekorasyon stilleri oluşturulabilir.

Mutfaklarda kullanılan dekorasyon alternatifleri arasında uygulayabileceğiniz bazı püf noktaları ile, istediğiniz değişimi yaratabileceksiniz.

 • Mutfağınızın uygun bir duvarına kara tahta yerleştirin ve yemek listenizi, yasaklı gıdalarınızı bu tahtaya yazın.
 • Eğer boş bir alanınız varsa, dekoratif bir kitaplık yerleştirin ve mutfak eşyalarını bu alanda sergileyin.
 • Mutfak ve yemek temaları tablolar kullanın.
 • Mutfak raflarını değişik renk ve desendeki kaplamalarla kaplayın.
 • Duvar kağıdı kullanın.
 • Eskiyen fayanslarınızı değiştiremiyorsanız farklı bir renge boyayın.
 • Neşeli baharatlıklar kullanın.
 • Renkli kupalar kullanın ve ortamı hareketlendirin.
 • Mutfak için üretilmiş olan tekerlekli masaları kullanın.
 • Renkli mutfak eşyaları ile mutfağınıza hareket katın.
 • Küçük mutfağınız varsa açık renkler, büyük mutfağınız varsa koyu renkler tercih edin.
 • Duvara monte edilen katlanan masaları kullanabilirsiniz.
 • Mutfaktaki ölü köşeleri değerlendirin.
 • Mutfağınızda kırmızıya yer verin.
 • Duvara monte edilen televizyonlar kullanın.

kitche (5)

Küçük Mutfaklar

Küçük ev ya da ofis mutfaklarında kullanılan renklerin açık olması oldukça iyi bir etki yaratır. Aynı zamanda işlevsel raflar, birbirinden şık dekoratif deyatlarla mutfağınızı daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Özellikle ankastre ürünler tercih edip, yer kazanacağınız alanlar yaratabilir, duvara monte edilen masalar ve dolaplar tercih edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu için kısa yoldan açık mutfak yaratabilirsiniz. Ancak böyle bir imkan yoksa, gerekli olan dekorasyonu işlevsel olarak raf ve dolap sistemleri ile yaratabilirsiniz.

Dekorasyon için gerekli olan ekipmanları en iyi şekilde kullanacağınız mutfak dekorasyonunda, en önemli husus olan mutfaktaki çalışma alanının işlevselliğidir.

kitche (4)

Mutfaktan Mis Kokular Gelsin

Mutfaklar yiyeceklerin hazırlandığı alanlar olduğu için her daim çeşitli yemek kokuları gelir. Bu kokular dışında mutfağınızın her zaman güzel kokması için maydonoz, tarçın ve zencefil bulundurabilirsiniz.

Aynı zamanda mutfakta kullanılan mobilya ve dolaplar, eskimişse kötü kokular kalıcı olabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olan temizliğin her zaman kalıcı olması için, eski olan ve özellikle suntalam olan ürünleri yenilemeniz kalıcı bir çözüm olacaktır.

Işıkların Oyunu

Özellikle açık mutfakların dekorasyonunda kullanılan ışıklandırmalar akşam olduğunda mekanınızın oldukça güzel görünmesini sağlar.

Küçük olan mutfağınızı bu şekilde değerlendirirken evinize bir bar havası da katabilirsiniz. Özellikle taburelerle dekore edilen bu alanlar, pratik ve şık çözümlerdir.

kitche (5)

Dekorasyon Destekleri

Eğer mutfağınız için kafanızda canlandırdığınız şeyleri uygulamadan önce görmek istiyorsanız, bir iç mimar ile çalışabilirsiniz.

Size mekanınız için gerekli olan mimari projeyi 3 boyutlu seçenekler halinde sunan ve uygulama sonrası nasıl görüneceğini anlamanızı sağlayan bu hizmet sayesinde, zamandan kazanırken, alternatif dekoratif ürünleri görebilirsiniz. Artık her şeyin kolayının olduğu günümüzde, en garanti dekorasyon için bir mimari çizim atölyesinden destek alabilirsiniz.

Açılır Kapanır Masalar

Açılıp kapanabilen masalar ve sandalyeler sayesinde siz de istediğiniz gibi kullanabileceğiniz mutfaklarınızda, masa ve sandalyenin yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olduğunda kullanıp, ihtiyacınız yokken rahat bir şekilde çalışmanızı sağlayan mutfak için açılır kapanır masa ve sandalyeler oldukça işlevsel ürünlerdir.

kitche (2)

Mutfakta Beyazın Büyüsü

Neredeyse 10 yıldır modası geçmeyen beyaz mutfaklar özellikle küçük evler için kurtarıcı oldu. Mekanı daha büyük gösteren küçük mutfaklar sayesinde istediğiniz renkle kullanacağınız aksesuar seçimleri mutfağınızı yaşanabilir bir alana çevirecek.

Zamanının çoğu mutfakta geçen kişiler için, mutfağın rahat olması önemlidir. Mutfakta çalışan kişinin aradığı her şeyi yerli yerinde bulması ve pratik bir çalışma hızı için mesafeleri ayarlayabileceği alanının olması oldukça önemlidir.

kitche (3)

Fotoğrafta gördüğünüz gibi küçük bir ışıklandırma detayı mekanı oldukça değiştirmiştir. Özellikle renklerin kullanımı konusunda başarılı olan ev sahipleri, bu gibi bir çok konuda basit çözümlerle mutfağı daha cazip hale getirebilmektedir.