Mutfak Dolabı Model Seçimi Nasıl Olmalıdır-2

Mutfak-Dolabi-Model-Secimi-Nasil-Olmalidir-3
Mutfak dolabı alırken elbette öncelikle tarz ve rengine bakıyorsunuz. Bu önemli. Ancak mutfağınızın büyüklüğü ve ışık alıp almaması gibi etkenler de gözardı edilmemelidir. Mutfağın stilini, yapısını ve kullanışlılığını ortaya çıkaran şey mutfak dolabıdır. Bu nedenle seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır. Keza mutfak dolapları takıldıktan sonra öyle rahatça değiştirilmesi mümkün değildir. Hem zaman açısından hem maddi açıdan külfetlidir. O nedenle dolap alırken renk uyumu ile birlikte uzun vadede kullanılabilirliğini göz önüne almalısınız.

Mutfak dolapları genellikle duvarları kapladığından mutfağın daha geniş ve ferah gözükmesi açısından açık renkler tercih edilebilir. Koyu renkler mutfağı olduğundan daha dar ve karanlık gösterir. Hele ki mutfak az ışık alıyorsa mutlaka açık renklere yönelinmelidir. Şayet mutfağınız büyük ise bu durumda açık renklerden ziyade mutfağın konseptini bozmayacak şekilde koyu renkler tercih edilebilir.

Dediğimiz gibi açık renkler mutfağı daha geniş gösterir, ancak mutfak zaten büyükse açık renkler mutfağı olduğundan daha geniş gösterebilir. Bu da ahengi bozabilir. Aynı şekilde çok ışık alan bir mutfağa ille de açık renk mutfak dolabı bakmanıza gerek yoktur.

Duvar rengi, ışığın ne kadar mutfağa girdiği gibi etkenler göz önüne alınırsa mutfak dolabı seçimi daha da kolaylaşacaktır. Eğer yeterli ışık varsa kırmızı, kestane ahşap renkler hem modern bir mutfak görüntüsüne kavuşmanızı sağlar, hem de stil sahibi bir mutfağınız olur. Renkli ahşaplar genellikle Akdeniz havasını yansıtır. Dikkatli bakacak olursanız genellikle kıyı kesimlerde bu tarz ahşap mutfak modellerin tercih edildiğini görebilirsiniz.

Günümüzde oldukça popüler olan yüzeyi parlak modeller ise büyük şehirlerde daha sık kullanılmakta, daha modern bir tarzı yansıtmaktadır. Ayrıca mutfak içerisinde yoğun ahşap kullanımından kaçınmak önemlidir. Mutfağı daha yavan ve sıkıcı gösterebilir. Bunu camlı dekorasyonlar ile dengeleyebilirsiniz. Ayrıca çift renkli mutfak dolabı seçimi ile mutfağın daha renkli ve canlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Desenli mutfak dolabı yine tercih edilebilecek çağdaş tasarımlardan birisidir. Ancak bu da yine zevkin yanı sıra mutfağın büyüklüğü ve evin genel konseptine göre seçilmelidir. Mutfak dolabı seçeceklerin saydığımız tüm etkenleri göze alarak hareket etmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü yanlış dekorasyon tercihleri evi olduğundan daha dar veya kalabalık ya da uyumsuz gösterebilmektedir.