Mutfak Tezgah Seçimi

Mutfağınızın tarzını belirleyen dolap ve mobilya seçimini yapmakla mutfağınızın dekorasyonunu tamamlamış sayılmazsınız. Mutfak tezgahı en az dolap seçimi kadar önemlidir ve doğru seçim yapmayı gerektirir. Peki bu seçimi nasıl yapmalıyız? Mutfak tezgahı seçerken neye dikkat etmeliyiz? İşte bu yazımızda bu detaylara değineceğiz ve sizi tezgah seçimi hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Tezgah Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tezgah seçimi yaparken ilk  seçenek, mutfak dolapları ve mutfak içinde kullandığınız mobilyalar olacaktır. Mobilya ve dolapları ön plana çıkarmak için sade çizgilerde bir mutfak tezgahı seçebilirsiniz. İkinci seçenek ise düz renkte tercih ettiğiniz mutfak dolaplarına kombin olabilecek şekilde can alıcı bir mutfak tezgahı seçimi yapmaktır. Böylelikle uyum içinde olan mutfak dolapları, tezgah ve mobilya ile mutfak dekorasyonunuzu bütünleyebilirsiniz. Gösterişli ya da sade, seçiminizi hangisinden yana kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken detaylar mevcuttur. Kullanım ömrünün uzun soluklu olacağı tezgahlar ve leke bırakmayan bir üründen imal edilmesi bu önemli detaylardandır. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise, tezgah seçimini hangi malzemeden olursa olsun direk sıcakla temas ettirilmemesi konusudur. Kullanacağınız tezgah sıcak tepsi, tencere vs. gibi zarar verecek aşırı sıcaklarla temas ettirilmemelidir. Sıcağa dayanıklı bir malzemeden tezgah seçimini yapsanız bile aşırı sıcak tezgaha zarar verebilir ve aşınmasına sebep olabilir.

2016-modern-mutfak-tezgahlari

Beton Tezgah Seçimi

Beton tezgah denildiğinde aklınıza hemen soğuk ve gri tonlarında bir görüntü geliyor değil mi? İşte burada yanıldınız. Çünkü değişen teknoloji ile beton tezgah görünümü de değişti. O eski sıkıcı ve soğuk görüntüsünden tamamen uzaklaşarak sıcak ve renkli kullanımı ile yeni nesil mutfaklarda kullanılmaya başlandı.

 

Beton tezgahlar ısıya ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. İstediğiniz renklerde kullanmanız da artık mümkündür. Katkı maddeleri ile uygulama esnasında oluşan gözenekler daha aza indirilebilir ve yeni üretim cilalar ile daha dekoratif bir görünüm kazanabilir. Kullandığınız alana göre modern veya endüstriyel bir görünüm kazandırabilir. Ayrıca beton tezgahı kullandığınız süre zarfında bakım gerektirdiğini de unutmayın.

beton-mutfak

Çelik Tezgah Seçimi

Çelik tezgahlar ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olması olması sebebiyle daha çok restoranların mutfaklarında tercih edilir. Paslanmaz çelik kullanılması gerekir ve yaşam alanı mutfaklarında da kullanımı mümkündür. Kullanımı halinde beton tezgahlar gibi endüstriyel bir görünüm kazandırır. Isıya dayanıklı ve uzun soluklu kullanım imkanı sağlar. Ayrıca temizlenmesi kolaydır. Ancak barındırdığı özelliklerle ve restoranlarda da sıkça tercih edilmesinden dolayı maliyetli bir malzemedir. Kullanım süresince içine çökme yapabilir ve üzerinde kesme tahtası kullanmadan kesim yapılması halinde çizilebilir. Bu nedenle direk kesim yapılmaması tavsiye edilir.

celik_mutfak_tezgahlari

Ahşap Tezgah Seçimi

Ahşap tezgahlar rengi ve cilaları açısında oldukça zengin çeşitlere sahip olmakla birlikte mutfağınızda sıcak bir görüntü oluşturur. Sert olması sebebiyle akağaç ve meşe en çok tercih edilen ağaç türüdür. Temizliği kolaydır. Pürüzsüz oluşu ve istenildiğinde zımparalanarak tekrar cilalanması ise tercih edilme sebeplerindendir. Ancak zamanla su ve oluşan lekeler yüzeye zarar verebilir. Ayrıca beton ve çelik tezgahlar gibi sıcağa dayanıklı değildir.

ahsap-tezgah-mutfak_7905

Laminat Tezgah Seçimi

Plastik kaplama ve sentetik malzemeden üretilen lamine tezgahlar kolay temizlenebilir ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Ahşap tezgahlar gibi sıcak bir görünüm sağlar. Renk alternatifleri mevcuttur ve bakımı da kolay olmaktadır. Dayanıklıdır fakat soyulma ve çatlama sonrası tamir edilmeleri imkansız sayılabilecek kadar zordur. Sıcakla ve su ile çok temas ettirilmemesi tavsiye edilir.

laminat-tezgah-nasil-kullanilir_646x340

 

Mermer Tezgah Seçimi

Mermer, kullanılan tezgah malzemeleri arasında en maliyetli olanlarındandır. Bu nedenle çok tercih edilmemekte fakat kullanılan mutfaklara da şık ve lüks bir görünüm kazandırmaktadır. Bakım gerektiren özel bir malzemedir. Lekelenmesi mümkündür. Özellikle üzerinde limon damlası leke yapmaktadır. Su ve ısıya karşı dayanıklıdır.

Mermer-Tezgah

 

Granit Tezgah Seçimi

Isıya ve darbeye en çok dayanıklı olan ve en uzun ömürlü seçimlerden biridir granit tezgahlar. Renk seçenekleri mevcuttur. Mutfağa şıklık katar. Maliyeti diğer seçimlere göre çok daha fazladır ancak en çok kullanılan tezgah malzemelerinden biridir granit tezgah. Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi sade mutfakları bile en çarpıcı hale getirecek gösterişe sahip olan granit tezgahlar mutfağın havasını tamamen değiştirecek güce sahiptir. Kullanım süresince dikkat edilmezse çatlayabilir ve leke tutabilir. Periyodik bakım gerektirir.

granit-mutfak-tezgahi (38)

Çimstone Tezgah Seçimi

Aşınma ve çizilmelere karşı dayanıklı bir malzemeden üretilen çimstone kuvars esaslı polyester reçine bir taştır. En sert mineral taş olma özelliğine sahip olan çimston tezgahlar ısıya da oldukça dayanıklıdır. Hiç bir asitten ve sudan etkilenmez. Kırılma ve çatlama yapmayacağından bakteri arındırmaz ve hijyeniktir. Dayanıklılığı sayesinde restoran ve evlerde hemen her renkte kullanım imkanı sağlar. Son dönemlerde en çok tercih edilen tezgah modelleri arasındadır.

cimstone mutfak tezgahi