Ofis Mobilyalarının Çalışan Performansına Etkisi

ofis-mobilyalari-2

İş hayatı deyince çoğu kişinin aklına ofis yaşantısı gelir. Ki haklıdırlar, çünkü ülkemiz çalışan kesiminin %59’luk bir kısmı masa başı işi dediğimiz ofis yaşantısına sıkışmış durumdadırlar. Hareketsiz bir çalışma ortamında ihtiyaçları olan tek şey konforlu mobilyalar olan bu çalışanların performanslarını artırmanın yolu da aslında ofis mobilyalarından geçmektedir. Yapılan araştırmalar çalışan verimini artırmaya yönelik mobilyalar ile döşenmiş bir ofisin daha kaliteli işler çıkarılması konusundaki başarısını göstermektedir. İş yaşantısında başarıyı hedefliyorsanız küçük dokunuşlar yaparak var olan ofisinize yeni bir doku kazandırabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç ufak nokta bulunmaktadır.

İŞE GÖRE MOBİLYA

Öncelikle çalışanlarınıza yaratmak istediğiniz çalışma ortamının yaptığınız iş ve sunduğunuz hizmetle paralel olması gerekmektedir. Örneğin bir mobilya imalathanesinin ofis kısmı ile doktor muayenehanesinin ofis kısmı birbirinden tamamen farklı özellikler barındırmalıdır. Birinde daha sert daha güçlü malzemeden yapılan toza ve kire dayanıklı mobilyalar tercih edilmesi gerekirken diğerinde daha çok görsel yönde, çalışanları ve özellikle hastaları rahatlatacak tarzda mobilyalar kullanılmalıdır. Çalışanlarınızın işe adaptasyonu konusunda önem arz eden bu nokta çoğu kişi tarafından atlanmaktadır. Ancak işin uzmanına danışmak bu konuda gerçekçi bir çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.

BİREYSEL ALANLAR

Açık ofis çalışma şartlarının arttığı günümüzde çalışanların kendilerine ait bir alan yaratmak da performansı etkileyen bir başka unsurdur. Ofis çalışanlarınıza rahat hareket alanları yaratmak ve en azından şahsi alan gibi değerlendirebilecekleri bir çekmece bile sunmak kişinin kendine güveni açısından önemlidir. Çalışma masalarının kişisel olması ya da masanın yanında evrakların istifleneceği dolap ya da çekmecelerin olması çalışanların düzen sağlamaları açısından önemli bir faktördür. Ancak bununla beraber bu düzen sağlayıcı alanlardan küçük bir bölümü çalışanınıza ayırmanız çalışanın kendisini önemli hissetmesine ve üzerinde işlem yaptığı konuda daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

KULLANIŞLI YARATICILIK TEŞVİKİ

Son dönemde gelişen teknoloji ofis mobilyalarının imalatında kendini gösterirken üniversitelerden mezun olan tasarımcıların da mobilya sektöründe söz sahibi olmasıyla inovatif mobilyalar daha sıklıkla karşımıza çıkmakta. Yaptığınız iş için uygun olduğu sürece bu inovatif mobilyalardan faydalanıyor olmanız önemlidir. Zira çalışanlarınız yaptıkları iş üzerinde düşünürken bazen hayal gücüne ihtiyaç duyabilirler ya da konsantrasyonu teşvik eden objelere. Özel tasarım mobilyalar size bu imkanı sunar. Farklı tasarım bir masa kullanan çalışanın gösterdiği performans klasik tip bir masada çalışanın gösterdiği performansa göre daha yüksek olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yaptığınız işe ve ofisinizin bulunduğu yere göre özel tasarım mobilyalardan seçmek yararınıza olacaktır.

KULLANICI FİKRİ

Ofis mobilyaları en çok çalışanlara hizmet vermektedir. Günün en az sekiz saatini aynı masa ve aynı sandalye kombinasyonunda geçiren personeller, ofis mobilyası konusunda sizi en doğru yönlendirecek kişilerdir. Ofise değer katacak ve işleri daha da hızlandıracak mobilyaları en iyi çalışanlar bilmekte. Örneğin bir dolap ya da çekmece ihtiyacı hakkında sizin bir bilginiz olmayabilir ancak bunun eksikliğini çeken personel size bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca ofis çalışanlarına bu konuda fikir danışıyor olmanız onların hem kendilerini daha önemli hissetmelerini ve dolaylı olarak da şirketinizi daha fazla benimseyerek özveriyle çalışmasını sağlar.

Ofis mobilyaları kimi zaman evimizden daha çok zaman geçirdiğimiz mekanları doldurmaları nedeniyle önemlidir. Rahat, konforlu ve şık olmalarının yanı sıra kullanışlı olmaları da çalışanlarınıza olumlu etki yapacaktır. Kendi başınıza mobilya mağazalarını ya da mobilya satan internet sitelerini gezerek birçok mobilya bulabilir ve satın alabilirsiniz. Ancak bu konuda size yardımcı olacak iç mimarlardan da en azından fikir almak, doğru ofisi kurmanızı ve çalışanlarınızın daha yüksek performans göstermelerini sağlayacaktır.