Ofis Mobilyaları Seçerken Değerlendirilmesi Gereken Kriterler

ofis-mobilyalari-secimi-dikkat-edilmeliler
Günümüz dünyasında artık zamanımızın çoğu ya ofislerde masa başında, ya da freelance çalışılsa da kendi düzenimizde kendi çalışma alanımızda geçiyor. Oturmak konforlu bir eylem evet fakat uzun süreli oturma eylemi dikkat edilip konforun uzun vadede sağlanması gereken bir durum. Yoksa beraberinde sağlık sorunlarını getirebiliyor. Bunların başında ise bel ve boyun fıtığı geliyor. Bu sebeple ofis mobilyası seçiminde genellikle belden destekli, vücut hareketleriyle uyum sağlayan modellerin seçilmesi olmazsa olmaz.

Organize edip tasarlayacağınız ofis mekanı sizi yansıtıp, iş kolunuzla uygunluk sağlamalı, bir diğer yandan ise konforlu ve dayanıklı olmalıdır. En az sekiz saatimizin geçtiği ofislerin tasarımında kullandığımız çalışma masalarından dolaplara hatta aksesuarlara uzanan tüm detaylar ergonominin yanı sıra önemli şekillerde etkilere sahiptir ve ofisin atmosferini etkilediği gibi uzun vadede başarıya da sebep olur.

-Rahatlık ve konfor iyi bir ofis için gerekenlerden ilkidir.

-Stilinize karar vermek ilk başta yapacaklarınızdandır. Belirli tarz ve trendleri takip eden bir çok tasarım mevcuttur. Bunun neresinde durmak istiyorsunuz karar verin. İŞ ve müşteri portföyünüz bu anlamda ana etkenlerden biri. Kullanacağınız tarz, özellikle de renkler sektörünüzle örtüşmesi gereken noktalardan.

-Mobilyaların rahatlığı kadar dayanıklı ve uzun ömürlü oluşu da çok önemlidir. Ofisler yılda bir değil uzun süreli aralıklarla yenilenirler. Bu sebeple seçeceğiniz mobilyaların kalitesinden ve uzun ömürlülüğünden emin olun.

-Estetik de kalite ve rahatlık kadar önemli bir kriter. Bu sebeple size vereceğimiz en önemli ip uçlarından biri: Farklı tarzları birbiriyle uyumsuz desen ve stildeki mobilyaları aynı mekanda kullanmayın. Mobilyaların birbiriyle uyumlu, renk bütünlüğünü sağlamış olması kurumsal kimlik açısından da önemlidir.

-Oluşturacağınız ihtiyaç listeleri ile notlar alın. Ofis kaç kişilik? Kaç kişi için nasıl bir planlama yapılacak? Ofis malzemeleri ve ihtiyaçlar neler? Bu ve bunu gibi konuları netliğe kavuştururken listeler yapın.

-Ofis mobilyalarınızı ister bir tasarımcı ile en baştan hazırlayın ister bir mobilyacı ile hazır üretilmiş şekilde anlaşarak alın. Her ne olursa olsun internet üzerinden, görmeden sipariş vermeyin. Deneyip test etmeden mobilyalarınızı seçmemeye özen gösterin.

İyi bir ofise sahip olmak eşyaları iyi depolamaktan ve farklı depolama seçeneklerine sahip olmaktan geçiyor. Malzemeler bu sayede emniyetli ve güvenli bir alanda muhafaza ediliyor.

Dekorda kullanacağınız zemin kaplama ve mobilyaların uyumunu yakalamak önemli bir nokta. En moda laminant parkeler farklı renk seçenekleriyle birçok mobilya tasarımının tamamlayıcısı. Ofis mobilyalarının seçiminden önce uzun ve detaylı bir araştırma sürecigeçirip dikkatli seçmelisiniz. Örneğin ofis mobilyaları ev mobilyalarına oranla çok daha sert malzemelerden seçilmelidir.

Aydınlatma anlamında ise kaliteli mobilyalarla birlikte kombinlenmiş aydınlatma elemanları ofisin vazgeçilmezlerindendir. Aydınlatma ofis çalışanlarını ve buraya gelen müşterileri direk olarak etkileyen etmenlerdendir. Ofis dekorasyonunda masa, sandalye ve misafirlerinizi ağırlamak için şık bir koltuk takımı ile sehpa seçimi yapmanız iç mekana büyük bir etki katacaktır.

Ofis mekanları için seçeceğiniz mobilyalarda öncelikle mobilyaları kullanacağınız ortamla renk uyumu yaratmanız gerekir. Bu anlamda çalışma ritmini engellemeyecek, dikkati dağıtmayan sade renkleri seçmek daha iyi olacaktır. Fakat mobilya seçiminde açık renklerden kaçınmanızı öneririz. Tabi açık renkler kullanmayı isteyebilirsiniz ama bir diğer yandan da açık renk mobilyaların çabuk kirlenme özelliğini bulunuyor. İç mekana resmiyet katmak adına ofisler için hazırlanmış özel deri mobilyaları tercih edebilirsiniz. Deri koltukların rahatlığını ofis ortamına taşımak doğru bir adım olacaktır. Fakat diğer yandan da yaz aylarında deri koltukların terletici etkisini de göz önünd bulundurmayı unutmayın.

Bir diğer yandan ofisinizi baştan aşağı yenilemek yerine, belirli zaman aralıklarında ofisinize minik dokunuşlar yaparak mekanı dinamik kılabilirsiniz. Örneğin küçük bir çalışma alanınız ve eski mobilyalarınız var, bunları camlı ofis mobilyaları seçimiyle daha modern bir hale getirebilirsiniz. Cam mobilya parçalarının sağlam ve güvenilir olmasına özen gösterin. Tamperli olanlar güvenlik açısından en doğru seçim olacaktır. Normal camları kullanmaktan uzak durun çünkü iç mekan kullanımlarında mobilyalarda bu camlar pek de güvenli değildir.