Portmanto Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Antrelerde kullanılan, ayakkabı ve mantoların depolanmasını sağlayan portmantolar, aynı zamanda boy aynası görevi de aldıkları için önemli dekorasyon ürünlerindendir.

Portmanto dekorasyon konusunda basit bir detay gibi görünse de, evin girişi oldukça önemli bir ilk etki yaratacağından özenli seçilmesi gereken bir mobilyadır.  kullanımı büyük ya da küçük tüm evlerde değişik şekillerde bulunmaktadır. Bu nedenle işlevsel olması ve boyutlarında değişiklikler olması sayesinde, portmantoların değişik çeşitleri vardır. Özel tasarım ya da hazır bir portmanto satın almak istediğinizde, gerekli olan boyut ve ölçüleri aldıktan sonra alışverişinizi yapmanız, portmanto kullanılacak olan alanda iyi bir etki yaratmak için önemlidir.

Portmantoların değişik boyutlarda bulunan çeşitleri ve kullanılabilirlik durumları, ihtiyaca uygun olan modeli seçmeniz için işinizi kolaylaştıracaktır.

coat

Portmanto Modelleri

Portmanto kullanımı bir çok kişinin tercih ettiği klasik boy aynalı modellerin tercih edilmesi ile hemen hemen her yaşam alanında görülmektedir.

Son yıllarda beyaz mobilyaların hakim olduğu dekorasyon stillerinde ahşap portmanto modelleri de oldukça fazla talep görmektedir. Özellikle  yeni nesil tasarımlarda işlevselliğin ön planda olduğu portmantolar, oldukça işe yarar bir depolama işlevi görürken, evden çıkmadan önce son bir kez kıyafetinize göz atıp görünümünüzü tamamlamanıza da yardımcı olurlar.

Girişin büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre değişen portmanto modelleri, özellikle açık renk olarak tercih edilmektedir.

coat 3

Küçük Antre ve Hollerde Portmanto Kullanımı

Küçük girişlerde kullanılan portmantolar, genelde sürgülü kapıları olan portmanto çeşitleridir. Özellikle aynanın dolabın tamamına yayılmasının önemli olduğu portmantolar, mekanı daha aydınlık ve geniş göstermek için de kullanılır.

Eğer imkan varsa, duvara gömülü olan portmantolar tercih edilebilir. Duvara gömme olan dolaplarda da aynı şekilde sürgülü kapakların tercih edilmesi, kapakların açılıp kapanırken kapladığı yer sorununu önleyecektir ve daha işlevsel bir görünüm sağlayacaktır.

Küçük antrelerde bir diğer seçenek ise, yarı portmantolar ve dilsiz uşak adı verilen askılıklardır. Dilsiz uşaklar, şemsiye konulan modelleri ile tercih edilebilir. Bu modeller yer kaplamamakta birlikte, askılık vazifesi görmektedir.

Büyük Antreler için Portmanto Seçimi

Büyük antreler söz konusu olduğunda aklınıza bir çok portmanto ve dolap seçeneği gelse de, iyi düşünerek alışveriş yapmanız gerekir.

Büyük girişlerde her alanı doldurmanız gerekmez. Olabildiğinde ferah ve aydınlık bir antre için öncelikle antre dekorasyonunuzda kullandığınız her detayın şık olması şarttır. Birbirinden alakasız olan mobilya ve aksesuarlar dağınık bir görünüm yaratacak, gereksiz bir kalabalık göz yoracaktır.

coat 1

Eğer kadife bank pufları seviyorsanız, girişe bunlardan bir tane yerleştirebilirsiniz ve ayakkabılarınızı daha rahat giyinip çıkarabilirsiniz. Üzerine büyük bir ayna, antreye oldukça elit bir hava katacaktır.

Pormanto seçiminizi ise istediğiniz boyutta ve renkte yapabilirsiniz. Özellikle alanı daraltmak istiyorsanız, koyu renkleri cesur bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yeni Nesil Pormantolar

Modern portmantolarda giriş büyük olsa bile, sürgülü dolaplar tercih edilmektedir. Özellikle portmantoyla birleşik olan banklar da dekorasyonu tek hamlede tamamlamayı sağlayacaktır.

Çok fazla dolap kullanmak ve gereğinden büyük bir portmanto kullanmaya gerek yoktur. Ama alanınız çok boş görünüyorsa, puflar, aynalı dolaplar ve küçük çaplı bir bekleme odası şeklinde bir dekorasyon stili yaratabilirsiniz. Özel olarak istediğiniz bir tasarım varsa ve antreniz, köşeliyse, özel tasarım raylı sistemler tercih edebilirsiniz.

Her eve uygun bir vestiyer seçimi yapılabilir. Ancak bu ürünü ne şekilde göstereceğiniz ve kullanacağınız sizin zevkinize kalacak olan bir durumdur.

coat 2

Mesela belirli bir objeyi çok fazla kullanıyorsanız, – örneğin bir şapka –  onunla süslediğiniz duvarınızda küçük çaplı bir koleksiyona yer verebilirsiniz. Daha minimal tasarımlarda ise led ışıklandırmalar ve renkli çiçeklerle ortama biraz hareket katabilirsiniz.

Ancak bu alanda gereksiz süs objeleri ve aksesuarlar kullanmamanız oldukça önemlidir. Çünkü antre ve vestiyer, mümkün olduğunca boş ve ferah olmalıdır.