Renklerin Ev Dekorasyonuna Etkileri

Renkler hayatımızın her  alanında kullanılır. Bu nedenle bir çok kişinin dekorasyonunda tercih ettiği renkler birbirleriyle uyumlu bir şekilde kombin edilmelidir. Renklerin Ev Dekorasyonuna Etkileri mental olarak evde geçirdiğimiz her dakikayı etkilediği

Evde hakim olan renk ortama bir ahenk ya da kaos katar. Bu nedenle renk seçimi oldukça önemlidir. Zemin ve duvarlardan, mobilyalara kadar her türlü detayda kullanılan renkler, insan psikolojisini olumlu ya da olumsuz etkileyebilirler. Çünkü her rengin ayrı bir enerjisi vardır ve bu enerjiler doğru bir şekilde kullanıldığında etkileri de değişir.

furniture3

Yüzyıllardır renklerin kullanımına önem verilmiş ve en çok tercih edilen renklerin sıcak renkler olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda dekorasyon stillerinin değişmesiyle birlikte, soğuk renkler de tercih edilmeye başlanmıştır.

Sıcak renkler; sarı, kırmızı, turuncu, soğuk renkler; mavi, yeşil ve mordur. Diğer ara renkler de kartelada yakın olduğu ana renge göre belirlenir.

Duvarlarda nötr renkler kullanılır ama nadir olarak ana renkler  de tercih edilebilir. Renkler, evin boyutuna ve diğer eşyalara göre belirlenir.

Kırmızı ve Turuncu Kullanımı

Kırmızı ve turuncu renkler dekorasyonda mutfak, banyo ve koltukların renginde tercih edilir. Mutfakta iştah açıcı etkiler yarattığı için tercih edilen bu renkler, koltuklarda tercih edilir.

Aşk, tutku ve enerjiyi çağrıştıran kırmızı, tüm duvarlarda değil tek bir duvarda kullanılarak vurgu yaratmak için tercih edilebilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan kırmızı, mutfaklar için dolap ve duvarlarda iyi bir seçim olmaktadır.

Sarı Rengin Kullanımı

Sarı renk, küçük mekanlarda duvarlara uygulanırsa, yakınlık hissi yaratır. Bu nedenle geniş alanlarda ya da beyazla birlikte tercih edilmelidir.

Gün ışığının rengi olan sarı, sinir sistemini uyarır ve konsantrasyonu sağlar. Ancak aşırı derece kullanılırsa rahatsızlık verir. Koyu tonlar sıkıcı etkiler yaratabileceğinden duvarda açık renkler kullanılmalıdır.

Koltuk seçiminde ise hardal rengi çok fazla tercih edilmektedir.

Yeşil ve Mavi Kullanımı

Yeşil rengin huzur verici etkisi ve doğayı çağrıştıran detayı, bir çok kişin bu rengin tonlarını tercih etmesini sağlamıştır. Özellikle kahverengi ve bej rengiyle çok uyumlu olan yeşil, duvarlarda da koltuklarda da tercih edilebilir. Ancak mutfakta tercih edilmemelidir.

 Mavi ise denizin ve gökyüzünün rengidir. Sakinleştirici etkisi sadakati simgeler ve mekanda ferahlık hissi verir. Duvarlarda çok fazla tercih edilir. Ancak mobilyalarda açık renkleri tercih edilir.

furniture2

Mor ve Pembe Kullanımı

Genelde çocuk ve genç odalarında kullanılan pembe ve mor, çok fazla ton bir arada kullanılmamak kaydıyla oldukça hoş etkiler yaratır. Duvarlar için lila ve bebek pembe tonları, eşyalar içinse daha koyu tonlar tercih edilebilir.

Ancak fuşya pembe tonu fazla kullanıldığında rahatsız etkisi yaratabilir.

Krem, Bej ve Beyaz Tonları Kullanımı

Dekorasyonun olmazsa olmazları bu renklerin kullanımı mobilyalar, duvarlar ve koltuklarda çok tercih edilir.

Her renkle uyum sağlayan renkler olma özelliği taşıyan beyaz tonları, mekana genişlik ve ferahlık etkisi yaratır ve temiz görünmesini sağlar.

Kahverengi  Kullanımı

Dekorasyonda kullanılan renkler arasında kahverengi mobilyalarda tercih edildiği için vazgeçilmezdir. Yeşille birlikte kullanıldığında oldukça doğal bir etki yaratan kahverenginin bir çok farklı tonu vardır.

furniture

Gri Kullanımı

Gri, özellikle pembe, turuncu ve beyazla iyi bir uyum sağlayan nötr renklerdendir. Grinin bir çok farklı tonu vardır ve duvarlarda tercih edilen açık renkli tonlarıdır.

Sıvalarda gri renklidir ve duvarlarda çok sık olmasa da gri renk tercih edilebilir. Daha açık ve maviye çalan tonları kullanılmaktadır.

furniture 1

Siyah Kullanımı

Zor bir renk olan siyah özellikle beyazla birlikte çok sık kullanılmaktadır. Erkeklerin en çok tercih ettiği bu iki renk birbirleriyle kontrast sağladığı için güzel etkiler yaratabilmektedir.

Ancak siyah renk tozları çok fazla gösterir ve günde birkaç temizlik isteyebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca siyah çok yoğun  kullanıldığında boğucu ve sıkıcı bir etki yaratabilir.